Najczęściej spotykane problemy reumatologiczne

Najczęściej spotykane problemy reumatologiczne

 Choroby reumatologiczne, które inaczej nazywane są potocznie reumatyzmem to problemy, które dotyczą tkanek łącznych, kości oraz stawów. W większości przypadków przyczyną ich powstawania są stany zapalne wynikające z niekorzystnej reakcji autoimmunologicznej. Nieleczony bądź nieodpowiednio leczony reumatyzm doprowadza do silnego bólu a w skrajnych przypadkach nawet do usztywnienia bądź całkowitego unieruchomienia kości czy stawów.

czytaj więcej

Cukrzyca – choroba cywilizacyjna – charakterystyka, skutki i objawy zachorowań

Cukrzyca – choroba cywilizacyjna – charakterystyka, skutki i objawy zachorowań

Trzustka jest nie tylko organem, ale również niezwykle ważnym gruczołem wydzielniczym, którego czynnością zajmuje się endokrynologia. Trzustka wydziela hormony peptydowe: insulinę, glukagon, somatostatynę oraz polipeptyd trzustkowy. Rolą insuliny jest transport glukozy i aminokwasów do wnętrza komórek przez błonę komórkową, regulacja metabolizmu i poziomu glukozy we krwi. Niedostateczne wytwarzanie lub osłabienie aktywności działania insuliny jest przyczyną cukrzycy – choroby cywilizacyjnej, która rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie. Cukrzyca jest schorzeniem, które polega na gromadzeniu się glukozy we…

czytaj więcej

Wole tarczycy

Wole tarczycy

Umiejscowiona w dolnej części szyi tarczyca, która odpowiada za nasz metabolizm oraz gospodarkę wapniowo-fosforową, jest narażona na szereg chorób, które w różnym stopniu wpływają na jej działanie. Jednymi z najczęściej występujących defektów jest tak zwane wole tarczycy.

czytaj więcej