Domowe sposoby na hemoroidy

Hemoroidy to żyły znajdujące się w okolicy odbytu. Hemoroidami nazywa się potocznie stan, gdy w tym miejscu pojawią się żylaki. Choroba ta może mieć przykre następstwa, dlatego zaleca się szybkie rozpoczęcie leczenia.

Gdy objawy hemoroidów są jeszcze minimalne, możliwe jest wyleczenie ich domowymi sposobami. Jeśli jednak dolegliwości staną się bardziej natężone, niezbędna jest wizyta u lekarza. W chorobie zaawansowanej konieczny może być zabieg chirurgiczny. Jakie są sposoby na hemoroidy i czy zawsze można je zastosować?

Objawy hemoroidów

W przypadku takiego schorzenia, jak hemoroidy objawy początkowo obejmują zazwyczaj swędzenie okolicy odbytu. Z czasem dodatkowo mogą pojawić się także pieczenie i ból. Po zbagatelizowaniu początkowych dolegliwości, charakterystycznym objawem staje się wypadanie hemoroidów podczas defekacji. Z czasem ten stan staje się stały i jest to moment, w którym konieczne staje się szukanie pomocy lekarskiej.

Domowe sposoby na hemoroidy obejmują środki, które można znaleźć w podstawowej apteczce i szafce kuchennej. Maści i czopki na hemoroidy dostępne w aptece często zawierają po prostu wyższe stężenie leczniczej substancji.

Domowe sposoby na hemoroidy

Podstawowym ratunkiem w przypadku bolących hemoroidów może być lód. Oczywiście nie można przykładać samego lodu do hemoroidów, ponieważ grozi to odmrożeniem. Lód powinien być zawinięty w taki sposób, by okład był bezpieczny dla skóry. Taki okład można stosować jako alternatywę maści z lidokainą – substancją znieczulającą.

Innym znanym środkiem na hemoroidy są czopki. Często zawierają one substancje ściągające skórę, między innymi teinę, i są stosowane jako lek pomocniczy. Samodzielnie stosuje się je wyłącznie na początku choroby, gdy objawy nie są jeszcze zbytnio nasilone. Później konieczne staje się stosowanie również maści i środków doustnych. Czopki można początkowo zastąpić okładem z torebki zaparzonej herbaty. Okład nie może być gorący. Herbata, tak samo jak czopki na hemoroidy, zawiera teinę. Ale i również gotowe mieszanki na bazie ziół jak np. Procto Vitale. Może niekiedy zastępować środki, które mają na celu ściągnięcie skóry. Takie działanie ma na celu utrzymanie hemoroidów we właściwym miejscu. Zmniejsza to zwykle występowanie nieprzyjemnych dolegliwości.

Oprócz stosowania środków działających zewnętrznie, w przypadku hemoroidów radzi się również pić odpowiednie napary ziołowe, zwłaszcza te, które ogólnie wzmacniają naczynia krwionośne. Jednym z takich ziół jest na przykład głóg. Warto również stosować dietę i napary ziołowe zapobiegające zaparciom. Także zdrowy tryb życia pełen aktywności fizycznej może działać profilaktycznie.

Leczenie hemoroidów

W przypadku schorzenia, takiego jak hemoroidy leczenie zazwyczaj opiera się na stosowaniu środków naturalnych lub dostępnych w aptece. Jednak niekiedy konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy hemoroidy wychodzą na zewnątrz, co grozi krwawieniem, ale zwykle jest także bardzo niekomfortowe. W takiej sytuacji konieczne jest niekiedy usunięcie zmienionych hemoroidów.

Warto jednak pamiętać, że taki sposób leczenia bywa zwykle konsekwencją zbyt później wizyty u lekarza. Dlatego w przypadku zaostrzenia objawów nie należy zwlekać z odwiedzeniem specjalisty.

KOMENTARZE

  • Maniek

    Maść na hemoroidy działa dość szybko, ale trzeba też zainwestować w bardzo delikatny papier, albo jak jest taka możliwość to po prostu się podmywać niezależnie od płci. Hemoroidy, jak będą podrażniane, to będą się po prostu wolniej leczyć.

  • Sznek

    Są takie kraje, gdzie nie ma czegoś takiego jak papier toaletowy. Tam zarówno kobiety jak i mężczyźni korzystają z mycia się. I nie ma tam tylu chorób co u nas i przede wszystkim zarazków. I hemoroidy jakoś ludziom też nie dokuczają.

Zostaw komentarz