Jak leczyć marskość wątroby

Marskość wątroby to problem, z którym musimy się zmierzyć, jeśli nasza wątroba od dawna choruje. Nie pojawia się ona z dnia na dzień. Jest efektem długofalowych zaniedbań naszego zdrowia i może przyczynić się do niej szereg czynników. Czy możemy jakoś jej zapobiec? Jak ją leczyć, a jaką profilaktykę stosować, aby do niej nie dopuścić?

Marskość wątroby to choroba nazywana przez lekarzy także zwłóknieniem wątroby. Jeżeli już raz nas dopadnie, to niestety nie będziemy w stanie jej wyleczyć. Jedynym ratunkiem będzie dla nas spowolnienie jej postępowania. Skąd mamy wiedzieć, że dopadła nas właśnie marskość wątroby? Wątroba nie jest unerwiona, więc na pewno sama z siebie nie zacznie nas boleć. Jeśli jednak bardzo się powiększy, może uciskać torebkę wątrobową, powodując wyraźny dyskomfort. Kiedy może dojść do takiego powiększenia? Na przykład podczas choroby wątroby takiej jak wirusowe zapalenie wątroby lub właśnie we wczesnych fazach marskości wątroby. Ból zlokalizowany będzie z prawej strony nadbrzusza, czyli tam gdzie znajduje się wątroba.

Czytaj także: Leczenie wirusowego zapalenia wątroby

Przyczyny marskości wątroby

Niestety w początkowych fazach marskości wątroby możemy jej w ogóle nie odczuć. Jest to bardzo groźne, gdyż w naszym organizmie choroba będzie postępować, a my nie będziemy o tym wiedzieli, więc też nie będziemy mieli okazji, aby jej przeciwdziałać. Po pewnym czasie możemy stracić apetyt, czuć ciągłe zmęczenie lub nudności. Możemy też nagle zacząć chudnąć. Są to jednak na tyle popularne objawy różnych chorób, że niewiele osób odczyta je jako powiązane z wątrobą. Jeżeli zbagatelizujemy te wczesne informacje od organizmu świadczące o problemu, może dość do powiększenia śledziony, wodobrzusza oraz pomniejszenia jąder lub jajników.

Dlaczego dochodzi do marskości wątroby? Popularnie uważa się, że za marskość wątroby odpowiedzialny jest alkohol spożywany w zbyt dużych ilościach. Alkohol blokuje bowiem metabolizm substancji, co uszkadza wątrobę. Jednak nie jest to jedyny czynnik, którego skutkiem jest marskość wątroby. Może się okazać, że przyczyną będzie wzw typu c. Jest to jeden z pięciu typów wirusowego zapalenia wątroby. Podczas przechodzenia tej choroby może dojść do zapalenia miąższu wątroby i uszkodzenia jej, co będzie skutkować pojawieniem się marskości wątroby. Trochę mniej szkodliwe jest również zapalenie wątroby typu b. Czasem marskość jest skutkiem zastoju krwi w dolnej części ciała, która może pojawić się u osób z zaawansowanymi problemami z sercem.

Zobacz też: Zioła na wątrobę

Jak uniknąć marskości wątroby

Czy możemy coś zrobić, aby uniknąć marskości wątroby? Oczywiście. Najważniejsze jest tu działanie profilaktyczne, które powinniśmy szczególnie stosować, jeżeli jesteśmy obciążeni genetycznie tego typu chorobą. Należy unikać spożywania alkoholu. Lepiej pić go co najwyżej okazjonalnie i to w niewielkich ilościach. Należy również unikać tłuszczy zwierzęcych i zamieniać ja na dużo korzystniejsze dla wątroby, tłuszcze roślinne. Niewskazane jest jedzenie żywności przetworzonej, zawierającej liczne ulepszacze, konserwanty i wzmacniacze smaku. Warto dużo się ruszać i jeść na tyle zdrowo, aby nie dopuścić do wystąpienia nadwagi.

KOMENTARZE

  • Konik

    Marskość wątroby nie jest łatwą do złapania chorobą. Trzeba naprawdę regularnie pić alkohol, żeby zachorować na marskość wątroby. Nikt mi nie wmówi, że jak ktoś sobie od czasu do czasu wypije kilka piwek, to będzie miał marskość wątroby. Bez przesady, to jest choroba alkoholików i koniec.

    • Kazik

      Moja teściowa była w szpitalu z podejrzeniem marskości wątroby, potem okazało się, że miała jakiś wielki kamień, który operacyjnie usuwali…. Ale w szpitalu lekarze traktowali ją jak alkoholiczkę, nikt nie wierzył, że „nie pije”, każdy z politowaniem kiwał głową. Jak badania podkreśliły, że to nie marskość wątroby, to oczywiście nikt już tematu nie podjął, jakby się nigdy nic nie stało.

Zostaw komentarz