Chlamydia – co to jest? Jaki test a na chlamydię wykonać?

Chlamydia to jedna z groźniejszych bakterii, która może zaatakować organizm ludzki. Warto jednak zaznaczyć, iż nie może ona egzystować poza człowiekiem, przez co nie można zarazić się nią przez bezpośredni kontakt z zarażonym. Każdą z trzech rodzai Chlamydii trudno jest rozpoznać, ponieważ nie ma ona jednolitych i stałych objawów. Leczenie obu bakterii przebiega również zgoła inaczej.

Istnieją trzy rodzaje tejże choroby. Najpopularniejsza to trachomatis, jednak oprócz niej są także pneumioniae oraz psitacci. Każdą z nich można inaczej się zarazić, a także są one groźne dla różnych grup wiekowych oraz osób. Trachomatis można się zakazić poprzez drogę płciową. Pneumioniae – drogą kropelkową, a psitacci – przez kontakt z ptakami lub osobą zarażoną.

Symptomy zarażenia nie pojawiają się z reguły tuż po zakażeniu. Bakteria może zaatakować również po paru miesiącach. Trachomatis zazwyczaj charakteryzuje się stanami zapalnymi oraz bólami podczas stosunku lub oddawania moczu. W przypadku kobiet często może dojść do uszkodzenia płodu w trakcie ciąży. U obu przedstawicieli płci może wystąpić bezpłodność. Pneumioniae atakuje często w postaci zapalenia na przykład krtani. Występuje u młodych oraz starszych osób. Dla ludzi w podeszłym wieku może być bardzo groźna. Ostatnia – psitacci objawia się jako migrena albo bóle opłucnowe. Zakażeni często są zdenerwowani lub narzekają na bezsenność. Dochodzi też do poważnych stanów depresyjnych. Bakteria ta przedostaje się do ciała drogą kropelkową, a potem – wraz z krwią – przenosi się między innymi do śledziony.

Leczenie każdej z bakterii przebiega inaczej. Bardzo ciężko jest wyleczyć pneumioniae, bowiem nie istnieją żadne leki na tą odmianę. Psitacci oraz trachomatis leczy się dzięki specjalnym antybiotykom, jednak niekiedy może być potrzebny pobyt w szpitalu.

Warto pamiętać, iż szczepionki przeciwko Chlamydii nie zostały obecnie opracowane, w związku z czym ważne jest używanie prezerwatyw, a także ostrożny kontakt m.in. z ptakami. Dodatkowo, chorobę tę można całkowicie wyleczyć, a nie – jak mylnie się twierdzi – jedynie zaleczyć.

Choroba ta jest ciężka do zdiagnozowania, a badanie zleca się bardzo rzadko. Tuż po zakażeniu najczęściej nie występują żadne objawy.Jeśli więc występuje podejrzenie zakażenia, należy zrobić domowy test na Chlamydię.

TEST NA CHLAMYDIĘ

PCR jest niezwykle skuteczny, a współczynnik błędnego wyniku wynosi zero procent. Chlamydia test nie jest refundowany, jednak jednocześnie jest najbardziej skuteczny ze wszystkich innych badań. Aby zrobić test, wystarczy zamówić zestaw pobraniowy, a po odebraniu przesyłki pobrać wymaz – śluz lub ślinę, z gardła lub pochwy, a następnie nanieść próbkę na test.

Jeśli test będzie pozytywny – należy wybrać się do lekarza w celu dalszego diagnozowania i leczenia. Domowy test warto zrobić, by w przyszłości nie było żadnych konsekwencji związanych właśnie z nieleczoną bakterią. Może ona – zlekceważona – doprowadzić nawet do poważnych konsekwencji, takich jak zmiany nowotworowe lub wspomniana wcześniej bezpłodność.

Czytaj też: http://portaldermatologiczny.pl/choroby-weneryczne/chlamydioza/

Zostaw komentarz