Nauka o nieco tajemniczej nazwie „trychologia” zajmuje się badaniem skóry głowy i włosów, diagnozowaniem ich schorzeń oraz leczeniem. Nazwa pochodzi z greckiego thikos oznaczającego po prostu „włos”. Trycholog to nie lekarz, ale wysoko wykwalifikowany pracownik medyczny posiadający kompletną wiedzę i umiejętności ze swojej dziedziny. Od dermatologa różni się zakresem swoich zainteresowań, bowiem dermatolog zajmuje się skórą i jej schorzeniami holistycznie.
czytaj więcejDermatologiczna
Dieta na trądzik różowaty
Proces leczenia trądziku jest długotrwały i najczęściej obejmuje leczenie farmakologiczne. Jednak należy pamiętać, że duże znaczenie ma to co spożywamy, w jakich ilościach oraz jaki wpływ mają na stan naszej cery produkty, które jemy. Dlatego też odpowiednia i zbilansowana dieta może być sposobem na poprawienie wyglądu naszej twarzy, gdy borykamy się z problemem trądziku różowatego.
czytaj więcejOspa wietrzna nie tylko u dzieci
Ospa, odra, świnka to najczęściej choroby wieku dziecięcego przebiegające bez większych komplikacji. Czasami mogą zarazić się nimi także osoby dorosłe.
czytaj więcejŁupież pstry – jaką maść stosować?
Łupież pstry to bardzo nieprzyjemna choroba polegająca na powierzchniowym zakażeniu naskórka. Jest to odmiana grzybicy skóry, która najczęściej występuje na klatce piersiowej, tułowiu, szyi lub na owłosionej skórze głowy. Przyczyną dolegliwości jest kontakt z często spotykanymi drożdżakami Pityrosporum ovale. Charakterystycznymi, i niestety widocznymi również gołym okiem, objawami łupieżu pstrego są żółtobrunatne plamy o wielkości około 3–4 mm i tendencji do łączenia się ze sobą, tak że zmiany skórne zajmują dużą powierzchnie ciała.
czytaj więcejŁupież Pstry głowy
Łupież pstry to przede wszystkim choroba klimatu tropikalnego i półtropikalnego, gdzie występują wysokie temperatury i wysoka wilgotność powietrza, co stanowi przyczynę nadmiernego pocenia i wydzielania przez organizm dużej ilości łoju. To bowiem znakomita pożywka dla drożdżaków, które są przyczyną choroby. Dokładnie dwa grzyby powodują łupież pstry Malessezia furfur i Malessezia globosa, które należą do naturalnej mikroflory organizmu ludzkiego. Dopiero gdy zaczynają się mnożyć w sposób niekontrolowany stają się pasożytami chorobotwórczymi.
czytaj więcejWpływ androgenów na włosy
Androgeny to męskie hormony płciowe, występujące w różnych stężeniach u obu płci. U mężczyzn znaczne ilości androgenów, przede wszystkim testosteronu i dihydrotestosteronu, produkowane są przez jądra i nadnercza. U kobiet natomiast niewielkie ilości tych hormonów wytwarzają jajniki i nadnercza. Mieszki włosowe zlokalizowane w różnych obszarach ciała w rozmaity sposób reagują na androgeny. U mężczyzn androgeny w nadmiarze wywołują niekorzystny wpływ na włosy na głowie, zwłaszcza w okolicy skroniowo – czołowej i na czubku głowy. Powodują…
czytaj więcejWypadanie włosów u mężczyzn
Co powoduje nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn? Jak można je leczyć? Nadmierne wypadanie włosów jest bardzo częstym problemem, dotyczącym zwłaszcza mężczyzn w średnim i starszym wieku. Zdarza się jednak, że włosy nadmiernie wypadają również młodym osobom. Dla wielu z nas, zdrowe i gęste włosy są symbolem młodości, pełni zdrowia i witalności. Nic dziwnego więc, że uważamy nadmiernie wypadające włosy za niepokojący objaw. Nic dziwnego więc, że próbujemy różnorodnych metod, by temu przeciwdziałać. Zamiast chwytać się…
czytaj więcejŁupież pstry
Łupież pstry jest w ostatnim czasie jedną z chorób skóry, która zyskuje na swojej powszechności. Co powinniśmy wiedzieć o tym schorzeniu? Jakie są jego przyczyny i jak możemy go leczyć? Ile trwa przeważnie kuracja lecznicza i czy łupież pstry pozostawia jakieś trwałe ślady na naszej skórze?
czytaj więcejŁojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie
Łojotokowe zapalenie skóry, zwane również wypryskiem łojotokowym, to zapalna dermatoza o przebiegu przewlekłym i z tendencją do nawrotów. Objawia się obecnością czerwonych lub brunatnych plam, będących w praktyce zapalnymi ogniskami. Występują zwykle w miejscach, gdzie obecność gruczołów łojowych jest największa. Należy tu owłosiona skóra głowy, okolice okołomostkowe, międzyłopatkowe, kark, czasami pachwiny, pachy, okolice pępka i linia kręgosłupa. Czasami stwierdza się też rumień na twarzy i trądzik. Mimo sugerującej związek z łojotokiem nazwy, nie zawsze to…
czytaj więcejCzym jest łysienie plackowate?
Być może nie każdy słyszał o łysieniu plackowatym. Warto jednak przyjrzeć się nieco bliżej tej nieprzyjemnej chorobie zapalnej, ponieważ jest ona jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Powinniśmy więc wiedzieć, jakie są jej objawy i jak możemy z nią walczyć. Najczęściej łysienie plackowate kojarzy się jedynie z włosami na głowie, ale równie dobrze może powodować ich utratę w innych początkowo pokrytych włosami obszarach skóry, na przykład na brwiach. Tracimy owłosienie, ponieważ uszkodzeniu ulegają ich mieszki….
czytaj więcej