Cukrzyca – choroba cywilizacyjna – charakterystyka, skutki i objawy zachorowań

Trzustka jest nie tylko organem, ale również niezwykle ważnym gruczołem wydzielniczym, którego czynnością zajmuje się endokrynologia.

Trzustka wydziela hormony peptydowe: insulinę, glukagon, somatostatynę oraz polipeptyd trzustkowy.

Rolą insuliny jest transport glukozy i aminokwasów do wnętrza komórek przez błonę komórkową, regulacja metabolizmu i poziomu glukozy we krwi.
Niedostateczne wytwarzanie lub osłabienie aktywności działania insuliny jest przyczyną cukrzycy – choroby cywilizacyjnej, która rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie.
Cukrzyca jest schorzeniem, które polega na gromadzeniu się glukozy we krwi zamiast wykorzystania jej jako źródło energii.

Klasyfikacja cukrzycy

Wyróżnia się dwa typy cukrzycy:

insulozależna (inaczej typ 1 lub cukrzyca młodzieńcza) wywołana na skutek wzajemnego oddziaływania czynników środowiskowych i genetycznych. Komórki trzustki, które wytwarzają insulinę są wyniszczane przez własny organizm – przez należące do układu odpornościowego limfocyty T. Działaniu temu sprzyjają czynniki genetyczne. Ten typ cukrzycy może być wywołany przez zakażenia (świnka, różyczka),a także wirusowe;

insuloniezależna (inaczej typ 2). Występuje u osób otyłych w średnim wieku. W tym przypadku insulina jest wytwarzana, natomiast zmniejsza się wrażliwość tkanek na działanie tego hormonu.

Skutki i objawy:

Nieleczona cukrzyca jest niezwykle groźna w skutkach – niszczy drobne naczynia krwionośne dochodzące do serca, nerek, siatkówki oka, układu nerwowego, zwiększa ryzyko chorób serca, prowadzi do niewydolności nerek, do ślepoty, owrzodzeń na stopach, impotencji.

W przypadku pojawienia się objawów choroby takich jak: wielomocz, wzmożone pragnienie, utrata wagi oraz ogólne zmęczenie należy skonsultować się z lekarzem – specjalistą w dziedzinie endokrynologii.

Choroba cywilizacyjna:

Częstotliwość występowania cukrzycy jest coraz większa. Szacuje się, że na świecie na chorobę zapadło już 250 mln osób, a ta liczba ciągle wzrasta.
W wielu przypadkach, na rozwój choroby mają wpływ czynniki środowiskowe – styl życia i niewłaściwe nawyki żywieniowe.
Kluczem do sukcesu w walce z rozprzestrzeniającą się chorobą jest niewątpliwie propagowanie w społeczeństwie zdrowego trybu życia, Jedynie odpowiednia wiedza oraz przestrzeganie zaleceń endokrynologów mogą zahamować rosnącą falę zachorowań.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem endokrynologiczne.info.pl

Zostaw komentarz