Dermatologia powszechnie zajmuje się leczeniem chorób skóry, włosów i paznokci. Szczególna specyfika chorób włosów wymusiła jednak intensywny rozwój subdziedziny, jaką jest trychologia. Trycholog to kosmetolog, który ściśle współpracuje z dermatologiem określając przyczyny wypadania włosów oraz wdrażając kierunkowe postępowanie w zakresie pielęgnacji oraz leczenia chorób skóry owłosionej głowy. Nadmierne wypadanie włosów jest znaczącym problemem estetycznym, który silnie wpływa na psychikę osób nim dotkniętym. Dlatego też konieczne jest zastosowanie kierunkowej wysokospecjalistycznej diagnostyki opartej o trychologiczne badanie włosów oraz wdrożenie leczenia z uwzględnieniem właściwej pielęgnacji.
Wypadanie włosów – przyczyny
W zakresie przyczyn łysienia należy wyróżnić heterogenny charakter tej dolegliwości. Włosy można tracić na gruncie zmian bliznowaciejących i niebliznowaciejących. Ten drugi podtyp jest częstszy i uwzględnia najczęstsze przyczyny łysienia w populacji ogólnej.
Wśród głównych podtypów łysienia niebliznowaciejącego należy wyróżnić:
- Łysienie androgenowe,
- Łysienie plackowate,
- Łysienie telogenowe,
- Trichotillomanie,
- Łysienie w przebiegu chorób przewlekłych – cukrzycy, schorzeń endokrynologicznych,
- Łysienie na tle chorób niedoborowych – głównie niedoboru żelaza, witaminy D3, cynku, biotyny oraz witamin z grupy B.
Najczęstsze w populacji jest łysienie androgenowe, które dotyka 80% mężczyzn i do 50% kobiet. Związane jest z oddziaływaniem męskich hormonów płciowych na podatne genetycznie cebulki włosów, które ulegają miniaturyzacji. Miniaturyzacja powoduje ścieńczenie włosów, utratę ich gęstości i szybsze wypadanie. Wypadające włosy są coraz cieńsze, a zmiany typowo zlokalizowane są w obrębie czoła oraz czubka głowy – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet.
Diagnostyka trychologiczna w praktyce
Dla określenia przyczyny wypadania włosów bardzo ważne jest wykonanie następujących badań:
- Oceny poziomu witamin B, D3, żelaza, hormonów płciowych (testosteron, DHEA),
- Trichoskopia – badanie to polega na ocenie w powiększeniu około 70x powierzchni skóry głowy oraz włosów. Badanie jest szybkie i pozwala zarówno diagnozować schorzenie, jak i monitorować leczenie,
- Trichogram – badanie polega na pobraniu 50-100 włosów. Oceniane są cebulki oraz łodygi włosów. Procedura pozwala dokładnie określić stadium rozwojowe danych włosów i tym samym precyzyjnie określić, w których regionach występują charakterystyczne dla danego podtypu łysienia zmiany.
- Biopsja – wykonywana jest najczęściej w przypadku łysienia bliznowaciejącego i łysienia o niejasnej etiologii. Badanie polega na pobraniu kilkumilimetrowego wycinka, który oceniany jest histopatologicznie.
Jesteś z Trójmiasta i nie wiesz gdzie zbadać problemy z włosami? Sprawdź adres:
dr Trycholog Gdynia
Powstania Styczniowego 22/2
81-519 Gdynia
Co na wypadanie włosów rekomendują trycholodzy?
Osoby stosujące różnego rodzaju szampony, wcierki oraz inne metody miejscowe winny mieć świadomość, iż nie jest to najlepszy sposób na wypadające włosy. Często konieczne jest leczenie farmakologiczne, do którego dołączyć należy procedury miejscowe. Trycholog doskonale wie, jak wzmocnić włosy i jakie metody terapeutyczne zastosować, aby uzyskać korzystne efekty.
Do najczęściej stosowanych zalicza się:
- Mezoterapia skóry głowy – igłowa (Dermapen) i bezigłowa (Dermapen),
- Karboksyterapia Reology,
- Iniekcje z osocza bogatopłytkowego,
- PUVA, UVB, UVA – zabiegi oparte o fototerapię,
- Masaże ultradźwiękowe.
Odniesienie sukcesu w terapii łysienia związane jest z działaniem wielokierunkowym – farmakoterapia kierunkowa – np. z zastosowaniem Finasterydu i minoksydylu jest o wiele skuteczniejsza, gdy połączona jest z metodami zabiegowymi – np. mezoterapią lub terapią peptydową Dr. Cyj – mówi ekspert trychologii.