Zawód lekarza kojarzy nam się przede wszystkim z leczeniem dolegliwości fizycznych, które w jakiś sposób uniemożliwiają nam normalne funkcjonowanie i pogarszają ogólną kondycję naszego organizmu. Nieco inaczej jest jednak w przypadku lekarza medycyny estetycznej, gdyż on nie zajmuje się leczeniem przypadłości mających wpływ na zdrowie pacjenta, a jedynie poprawą jego wyglądu i podnoszeniem jego samooceny.
Zabiegi nieinwazyjne
Każdy lekarz medycyny estetycznej może przeprowadzić u swoich pacjentów zarówno zabiegi nieinwazyjne, jak i zabiegi wymagające nawet kilkudniowej hospitalizacji. Wśród zabiegów nieinwazyjnych najpopularniejsze jest wstrzykiwanie toksyny botulinowej w celu leczenia nadpotliwości bądź wypełnienia zmarszczek oraz usuwanie przebarwień skórnych i nadmiernego owłosienia za pomocą lasera. Równie często do gabinetów medycyny estetycznej zgłaszają się osoby chcące wyleczyć trądzik różowaty czy też osoby pragnące pozbyć się blizn potrądzikowych.
Zabiegi inwazyjne
Lekarz medycyny estetycznej może zaoferować nam także szereg zabiegów, które znacznie bardziej wpłyną na nasz organizm. Należą do nich m.in.: lifting twarzy, podniesienie opadających z wiekiem powiek oraz usuwanie cellulitu i namiaru tkanki tłuszczowej poprzez jej odsysanie. Istotny jest fakt, że przed wykonaniem tego typu zabiegów konieczne jest wykonanie zleconych przez lekarza medycyny estetycznej badań laboratoryjnych. Jeżeli pojawią się w nich jakiekolwiek nieprawidłowości, lekarz nie będzie mógł bowiem wykonać u nas żadnego z powyższych zabiegów, gdyż groziłoby to poważnym rozstrojem zdrowotnym.
Wybór lekarza
Gdy podejmiemy decyzję o wykonaniu konkretnego zabiegu z zakresu medycyny estetycznej, musimy zadecydować, z usług którego gabinetu skorzystać. Wbrew pozorom nie jest to proste. Nie możemy bowiem kierować się jedynie ceną lub aktualną promocją na dane zabiegi. Znaczenie ważniejsza jest bowiem opinia o danym lekarzu. Jeżeli jest on osobą posiadającą pełne prawo do wykonywania zawodu i potrafiącą dobrze wykonać dany zabieg nawet w skomplikowanych przypadkach, możemy umówić się na konsultację i zadecydować, czy skorzystamy z zabiegu.
Ważne jest, by lekarz podczas zapoznawania się z naszym przypadkiem, jasno określił, na jakie rezultaty możemy liczyć i z jakim ryzykiem wiąże się wykonanie danego zabiegu. Lekarz powinien udzielić nam takich informacji jeszcze na etapie konsultacji i powinien dać nam czas do namysłu, jeśli okaże się, że efekty redukcji zmarszczek czy leczenia nadpotliwości mogą odbiegać od naszych oczekiwań. Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://poradnikdomowy.net/.