Jak leczyć chorobę wieńcową

Choroba wieńcowa to schorzenie, na które zapada średnio 250-300 na 100.000 osób w ciągu roku. Jest więc ona niestety dość popularnym schorzeniem, także w Polsce, gdzie liczbę osób cierpiących na tę chorobę szacuje się już na ok. 1 mln.

Z chorobą wieńcową można skutecznie walczyć, jeśli odpowiednio szybko zostanie ona wykryta w trakcie wizyty lekarskiej. Leczenie choroby wieńcowej uzależnione jest od szeregu czynników, takich jak wiek pacjenta, stadium zaawansowania choroby oraz przyczyny jej występowania.

Metody leczenia choroby wieńcowej

W leczeniu choroby wieńcowej w pierwszej kolejności stosuje się środki farmakologiczne, a przede wszystkim statyny, które obniżają poziom cholesterolu we krwi i redukują wielkość blaszek miażdżycowych, kwas foliowy – zmniejszający we krwi poziom homocysteiny zwiększającej ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca oraz beta-blokerów, które odpowiadają za zmniejszenie zapotrzebowania serca na tlen. Niestety, nie w każdym przypadku leczenie farmakologicznej jest skuteczne. Często potrzebne jest udrożnienie tętnic wieńcowych operacyjnie.

Istnieją dwie zasadnicze odmiany zabiegów stosowanych u pacjentów z chorobą wieńcową. Pierwszy z nich polega na zgnieceniu blaszek miażdżycowych przez umieszczenie w tętnicy, pod dużym ciśnieniem, specjalnego balonika rozprężającego tą tętnice. Drugi polega natomiast na wszczepieniu u pacjenta specjalnych pomostów tętnicy wieńcowej, które mają omijać zwężenia związane z nagromadzeniem się w nich płytki miażdżycowej. W takim przypadku naczynie krwionośne stanowiące pomost przeszczepiane jest z innych partii ciała.

Leczenie choroby wieńcowej w warunkach domowych oraz hospitalizacja

Leczenie choroby wieńcowej zwykle może odbywać się, przy regularnych wizytach u lekarza, poza szpitalem. Gdy jednak na podstawie badań okazuje się, że w danym przypadku ta choroba wykazuje się pewną niestabilnością, co do objawów oraz ich nasilenia, konieczne jest umieszczenie osoby chorej w szpitalu. Oprócz monitorowania stanu zdrowia i podawania standardowych leków, stosuje się w leczeniu szpitalnym także często dodatkowe leki, takie jak nitraty oraz nitrogliceryna. Pozwalają one na utrzymanie równowagi w kwestii zapotrzebowania serca na tlen i możliwości jego dostarczenia.

Leczenie choroby wieńcowej, a zmiana trybu życia

Jeśli chodzi o takie schorzenie, jak choroba wieńcowa leczenie może nie być skuteczne, jeśli osoba, która na nią cierpi, nie zmieni swojego trybu życia. Chodzi tutaj m.in. o rzucenie palenia papierosów, zmianę diety na dietę niskocholesterolową oraz zwiększenie aktywności fizycznej (oczywiście w miarę możliwości organizmu).

Może to w znaczący sposób wpłynąć na efekty leczenia, a dodatkowo poprawić ogólną kondycję organizmu. Choroba wieńcowa objawy w takim przypadku powinna mieć już coraz słabsze, choć nie jest możliwe oczywiście ich całkowite zlikwidowanie. Nawet w łagodnych stadiach rozwoju choroby wieńcowej może się zdarzyć, że pojawią się charakterystyczne dla niej dolegliwości, aczkolwiek nie w takiej skali, jak przed podjęciem leczenia

KOMENTARZE

  • Brat

    Mój brat właśnie ma wszystkie objawy, które wskazują na to, że może to być choroba wieńcowa. I okazuje się, że jakoś nie ma o czym mówić, bo nie da sobie powiedzieć, żeby poszedł do lekarza i zrobił choćby podstawowe badania. Masakra kompletna, jak z dzieckiem, a chłop ma 50 lat!

  • Aśka

    Musisz mu wytłumaczyć, że choroba wieńcowa jest śmiertelna. Koniec i kropka. Są tylko dwie możliwości – albo będzie się porządnie leczył, albo ZUS się ucieszy.

Zostaw komentarz