Hemoroidy bez wątpienia należą do jednych z najbardziej wstydliwych problemów zdrowotnych. Wiele osób obawia się wizyty u lekarza i badania, które potwierdzi tę dolegliwość. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to choroba, którą można stosunkowo łatwo wyleczyć. Odpowiednia terapia pozwala na pozbycie się kłopotu oraz wszystkich nieprzyjemnych objawów, które mu towarzyszą.
Przyczyny powstawania hemoroidów
Bezpośrednią przyczyną hemoroidów jest niewłaściwe działanie tak zwanych guzków krwawniczych, które znajdują się w odbycie. Głównym zadaniem guzków jest kontrolowanie prawidłowego oddawania stolca. Niestety pod wpływem wielu różnych czynników może dojść do zaburzenia ich pracy. W takiej sytuacji przede wszystkim guzki zaczynają nadmiernie napełniać się krwią, rozciągają się i nie opróżniają do końca. Następstwem takich problemów jest pojawienie się stanu zapalnego, który powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Zapalenie stopniowo przenosi się także na inne tkanki odbytu.
Hemoroidy w ciąży
Hemoroidy to problem, który dotyczy przede wszystkim osób prowadzących niezdrowy tryb życia. Jednocześnie dosyć częstą dolegliwością są również hemoroidy w ciąży. Ten problem dotyka sporej liczby kobiet, które spodziewają się dziecka i jest związany ze zmianami hormonalnymi, a także z zaburzeniami w pracy jelit. Dodatkowo parcie w czasie porodu może również nasilić nieprzyjemne objawy choroby, ponieważ prowadzi do powiększenia się guzków. Na szczęście jeśli hemoroidy są spowodowane jedynie przez ciążę, często ustępują bez leczenia po przyjściu dziecka na świat. Niestety kolejne ciąże i porody mogą zwiększać ryzyko wystąpienia bardziej zaawansowanej choroby.
Więcej informacji: http://leczymyhemoroidy.pl/informacje/hemoroidy-ciazy/
Oprócz ciąży rozwojowi problemu sprzyja także wiele innych czynników. Przede wszystkim jest to siedzący tryb życia, który powoduje zaburzenia krążenia w okolicach odbytu. Bardzo niekorzystnym zjawiskiem są również zaparcia, które powodują silniejsze parcie na stolec i prowadzą do nadmiernego rozciągania się błony śluzowej odbytu.
Objawy hemoroidów
Objawy hemoroidów są stosunkowo łatwe do rozpoznania. W pierwszym stadium choroby jest to przede wszystkim swędzenie, a także uczucie wilgoci w okolicy odbytu. Takie dolegliwości są spowodowane rozwojem stanu zapalnego. Niestety bez odpowiedniego leczenia z czasem sytuacja ulega pogorszeniu. Pojawia się uczucie niepełnego wypróżnienia oraz niewielkie krwawienie z odbytu. Takie objawy powinny stać się wyraźnym sygnałem wskazującym na rozwój choroby i gdy się pojawią należy udać się do lekarza. Kolejne objawy to pojawienie się guzka, który z czasem pozostaje przez cały czas na zewnątrz odbytu. Stanowi zapalnemu towarzyszą także dolegliwości bólowe.
Leczenie hemoroidów
Czym wcześniej zacznie się leczenie hemoroidów, tym będzie ono szybsze i łatwiejsze. Zazwyczaj zalecanymi środkami są różnego rodzaju leki, np. czopki, maści, a także nasiadówki, których zadaniem jest zmniejszenie stanu zapalnego, spowolnienie rozwoju choroby oraz zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości. Jednocześnie jednak trzeba liczyć się z tym, że usunięcie bardziej zaawansowanych hemoroidów będzie wymagało przeprowadzenia odpowiedniego zabiegu.
Najczęściej stosuje się metodę, która polega na odcinaniu dopływu krwi do guzków, które następnie samoistnie obumierają i odpadają. Jest to skuteczny sposób leczenia hemoroidów, który nie powoduje powikłań oraz pozwala na stosunkowo szybkie usunięcia wszystkich objawów. Najlepszą metodę leczenie hemoroidów, ustala lekarz proktolog.
Najlepiej jednak nie dopuścić od rozwoju choroby i zatroszczyć się o odpowiednią profilaktykę. Znaczenie ma przede wszystkim właściwa dieta, a także systematyczna aktywność fizyczna..