Chociaż w ostatnich latach odnotowano tendencję spadkową dotyczącą liczby osób uzależnionych to nadal stanowią one ogromny problem społeczny i zdrowotny. Pamiętajmy, że uzależnieniem nie jest tylko nadmierne picie alkoholu czy spożywanie narkotyków, ale także hazard, zakupoholizm, nałogowe palenie tytoniu czy kleptomania, nimfomania bądź jedzenie kompulsywne. Każde z uzależnień należy profesjonalnie leczyć. Każde wpływa nie tylko na stan fizyczny człowieka, ale i jego psychikę.
To właśnie „w głowie” zaczyna się pierwsze stadium uzależnień, najczęściej to metoda na ucieczkę od codzienności, przyjemność, która bardzo szybko przekształca się w konieczność.
Poradnia zdrowia psychicznego to odpowiednia placówka, do której powinny zgłaszać się osoby, które borykają się z uzależnieniem różnego rodzaju. Nie wystarczy tutaj tylko silna wolna natomiast najważniejszym jest uświadomienie sobie o chorobie a następnie wola jej leczenia; pacjent nie może być do tego zmuszany, musi sam chcieć uwolnić się od nałogu. Aby raz na zawsze uporać się z uzależnieniem niezbędna jest pomoc specjalisty, jakim jest psychiatra.
Sprawdź także: Czy to depresja?
Najlepiej sprawdzają się psychoterapie indywidualne chociaż w przypadku uzależnienia od narkotyków czy alkoholu dobrym rozwiązaniem są także terapie grupowe. Wiele zależy tutaj od stanu psychicznego jak i fizycznego osoby chorej natomiast zawsze uwalnianie się od jakiegokolwiek nałogu jest procesem długotrwałym, trwa nawet kilka lat. Każdy jednak przy odpowiednim wsparciu ma szansę na całkowite wyleczenie.
Czy udać się do psychiatry?
Psychiatra jest specjalistą, który zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem zaburzeń na tle psychicznym. Analizuje przebieg choroby a nawet jej uwarunkowania. Sprawdza czynniki biologiczne, psychologiczne, dziedziczne czy społeczne. Od tego zależeć będzie właściwe leczenie pacjenta.
Leczenie chorób psychicznych może odbywać się w różnych placówkach, najczęściej jest to poradnia zdrowia psychicznego, gdzie odbywają się psychoterapie indywidualne oraz grupowe. Zdarza się również, że przyjmowani tam są pacjenci, u których diagnozuje się różnego rodzaju uzależnienia oraz dzieci i młodzież.
Najczęściej u pacjentów diagnozuje się dzisiaj depresję. Ta jest czwartą chorobą biorąc pod uwagę częstotliwość występowania jakichkolwiek zaburzeń w zdrowiu człowieka. Oprócz depresji psychiatrzy leczą i zapobiegają nawrotom różnego rodzaju psychoz, nerwic i stanów lękowych. W ich zakresie jest także opieka nad pacjentami ze schizofrenią czy padaczką, anoreksją oraz bulimią.
Warto zauważyć, że psychiatra bardzo często współpracuje z lekarzami o innej specjalizacji bowiem okazuje się, że niejednokrotnie przyczyną zaburzeń psychicznych są choroby innego typu, to na przykład zakażenie bakteryjne czy niedobory różnych witamin w organizmie.