Jak zapobiegać boreliozie

Jak zapobiegać boreliozie

Podobne artykuły

  • Brak związanych postów.

Coraz więcej osób przestaje chodzić na spacery do lasu w obawie przed kleszczami. Niestety wciąż niewiele ludzi ma świadomość, że kleszcze przenoszą bardzo niebezpieczne bakterie, które mogą się przedostać do naszego organizmu na skutek ukąszenia przez te owady. To może doprowadzić do bardzo poważniej choroby, zwanej boreliozą. Czym jest ta choroba, dlaczego tak wiele osób się jej obawia i czy rzeczywiście powinniśmy w obawie przed nią ograniczać kontakty z naturą?

Borelioza jest bardzo poważną chorobą, na którą choruje coraz więcej osób. Niestety często bardzo ciężko jest ją rozpoznać, z tego powodu tak wiele osób obawia się o swoje zdrowie. Nieleczona może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak między innymi zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Należy mieć świadomość, iż za tego typu chorobę odpowiedzialne są kleszcze. To właśnie one są nosicielami szkodliwych bakterii, które mogą przedostać się do naszego organizmu na skutek ukąszenia owada. Warto pamiętać, iż wspomniane bakterie wywołują boreliozę, która może nieść ze sobą bardzo poważne skutki. Zatem w jaki sposób rozpoznać, czy kleszcz, który nas ukąsił, przeniósł na nas szkodliwe bakterie?

Jak rozpoznać boreliozę

Należy pamiętać, iż objawy boreliozy mogą być bardzo różnorodne. Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie kleszcze są nosicielami szkodliwych bakterii, które tą chorobę wywołują.

Jeżeli dojdzie do tego, że ukąsi nas kleszcz, powinniśmy dokładnie obserwować miejsce ukąszenia. Jeżeli wokół niego po pewnym czasie pojawił się charakterystyczny rumień, to pierwsza oznaka, iż możemy być zarażeni. W tym przypadku powinniśmy jak najszybciej udać się do odpowiedniego specjalisty, który zaleci odpowiednie leczenie.

Leczenie boreliozy może być bardzo różnorodne, ponieważ jest uzależnione przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Warto wiedzieć, iż czasem mogą nie wystąpić charakterystyczne objawy. Dopiero po kilku latach od ukąszenia borelioza atakuje niespodziewanie. Wówczas może cierpieć na tym nasz układ nerwowy, a także serce. Z tego powodu warto po ukąszeniu obserwować swoje ciało. Jednak jeżeli nie zauważyliśmy żadnych objawów, nie możemy mieć pewności, iż nie jesteśmy zarażeni. Po upływie odpowiedniego czasu powinniśmy udać się do lekarza, aby zlecił nam wykonanie badania krwi. Tylko dzięki temu badaniu zyskamy pewność, że jesteśmy zdrowi. Niestety to badanie jest płatne, jednak nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu.

Ukąszenie kleszcza wygląda tak:

Jak ustrzec się boreliozy

Niestety kleszczów jest coraz więcej, zatem bardzo trudno jest uniknąć ich ukąszenia. Często przyczynia się do tego mało mroźna zima. Jednak warto pamiętać, iż nie jest to niemożliwe. Jeżeli już zdecydowaliśmy się na wycieczkę do lasu, nie powinniśmy zbaczać z wyznaczonej drogi. W wysokich trawach kleszcze występują najczęściej. Powinniśmy rówież mieć w miarę możliwości zakryte wszystkie części ciała, a przed wyjściem z domu należy spryskać się odpowiednimi środkami, które odstraszą kleszcze. Po powrocie należy natychmiast wziąć prysznic.

Borelioza jest bardzo poważną chorobą, na którą choruje coraz więcej osób. Powikłania boreliozy są bardzo niebezpieczne, z tego powodu warto wcześniej odpowiednio zabezpieczyć się przed ukąszeniem kleszcza.

KOMENTARZE

  • strzykawka

    Kleszcza trzeba usunąć z ciała jak najszybciej, wtedy ryzyko boreliozy będzie minimalne i nic wielkiego człowiekowi się nie stanie. Najważniejsze to po prostu dokładnie oglądać swoje ciało i ubranie po przyjściu ze spacerów. Nie tylko z lasu, ale też – a nawet zwłaszcza – z łąk i wielu innych miejsc, gdzie po prostu rosną krzaki czy inne chaszcze.

  • Kasia

    Zapobieganie boreliozie to tak naprawdę chronienie się przed kleszczami. Wprawdzie nie każdy kleszcz jest nosicielem boreliozy, ale lepiej dmuchać na zimne i nie dać się ugryźć, bo nigdy nie wiadomo jak to się skończy.

Zostaw komentarz