Karboksyterapia jest zabiegiem polegającym na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla, a obecnie wstrzykuje się go także śródskórnie w celu leczenia troficznych zmian skóry. Po wprowadzeniu dwutlenku węgla, który jest gazem, dochodzi do poprawienia stanu i wyglądu skóry, co medycyna estetyczna zaczęła wykorzystywać do walki z łuszczycą, nadmiernym wypadaniem włosów, cellulitem, rozstępami, wiotką skórą oraz nadmiarem tkanki tłuszczowej. Gaz ten podawany w odpowiednich dawkach pomaga opóźnić proces starzenia się skóry, co wpływa na poprawę jej wyglądu.
Jak wygląda mechanizm działania karboksyterapii?
Dwutlenek węgla jest stale obecny w naszym organizmie i niezbędny do regulacji przepływu krwi. To właśnie ten gaz umożliwia rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Zjawisko to wykorzystano i zaobserwowano, że dwutlenek węgla podany podskórnie przyśpiesza przepływ krwi, a dodatkowo stymuluje skórę do produkcji kolagenu.
Zobacz również, jakie są przeciwwskazania do tego zabiegu: http://drtrycholog.pl/zabiegi/karboksyterapia-reology2/
Zwiększenie przepływu krwi, które można osiągnąć po podania pod skórę dwutlenku węgla powoduje, że zwiększa się także przepływ tlenu oraz składników odżywczych do leczonego obszaru. Dochodzi tym samym do poprawy mikrokrążenia oraz odnowy komórek. Jest to możliwe dzięki reakcji zapalnej, która jest odpowiedzią skóry na iniekcje dwutlenkiem węgla, czego skutkiem jest stymulacja kolagenu. Już po kilu miesiącach można liczyć na efekt w postaci zwiększonej sprężystości skóry oraz zahamowania procesu wypadania włosów.
Jak wygląda zabieg karboksyterapii na włosy?
Zabieg karboksyterapii polega na podaniu dwutlenku węgla przy pomocy specjalnej aparatury, która optymalizuje przepływ i temperaturę gazu. Chociaż zabieg nie należy do bolesnych, to pacjent może w trakcie jego trwania poczuć niewielki dyskomfort. Jednak dwutlenek węgla szybko i łatwo rozchodzi się w tkankach, pozostawiając na skórze uwypuklenia oraz cienkie linie. O długości zabiegu decyduje ilość podawanego dwutlenku węgla, ale najczęściej karboksyterapia trwa od kilku do kilkunastu minut.
Aby zabieg przyniósł jak najlepsze efekty, zaleca się wykonać go w seriach. Chociaż zabieg można wykonywać nawet codziennie, to najlepiej wykonywać go raz w tygodniu.
Dla kogo przeznaczona jest karboksyterapia? Na jakie efekty można liczyć?
Karboksyterapia nie wiąże się z ryzykiem wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych. Jest to zabieg mało inwazyjny oraz praktycznie bezbolesny. Jest to terapia bardzo dobrze przebadana pod kątem mechanizmów jej działania oraz efektów terapeutycznych, które można uzyskać. Dodatkową zaletą jest bezpieczeństwo stosowania oraz zapewnienie pacjentom komfortu podczas zabiegu, dzięki wykorzystaniu innowacyjnych urządzeń do podgrzewania dwutlenku węgla oraz regulacji jego przepływu.
Przeciwskazaniem do wykonania badania jest ciąża oraz zaburzenia krzepnięcia krwi.
Tuż po zabiegu karboksyterapii w miejscu wprowadzenia igły pojawiają mikroślady oraz zaczerwienienie w miejscach, gdzie rozchodził się gaz pod skórą, które znikają samoczynnie po kilku minutach. Obrzęk powstały na skutek przemieszczenia się gazu również zanika po kilku minutach.