Kłykciny kończyste to następstwo zarażenia wirusem HPV. Występują u 1% zarażonej populacji i mogą pojawić się u kobiet, mężczyzn a także dzieci. Chociaż uznaje się, że do zarażenia wirusem dochodzi poprzez inicjację seksualną to w przypadku dzieci wirus może zainfekować w wyniku nieodpowiedniej higieny intymnej dziecka. Kłykciny pojawiają się w okolicach narządów płciowych. U kobiet zajmują wargi sromowe, cewkę moczową, łechtaczkę i wejście pochwy, u mężczyzn natomiast diagnozuje się je na prąciu, żołędziu czy worku mosznowym. U wszystkich kłykciny mogą też wystąpić na odbycie (najczęściej u dzieci i homoseksualnych mężczyzn).
Kłykciny diagnozuje się w prosty sposób, są też łatwe do zauważenia. Pojawiają się w kilka tygodni bądź miesięcy od zarażenia i występują pod postacią niewielkich, kilkumilimetrowych krostek o kolorze różowym bądź brunatnym. Czym więcej krostek tym łączą się one w skupiska grudek i guzków, swoją strukturą przypominają kalafior. Leczenie kłykcin jest niezbędne – nieleczone mogą być przyczyną raka szyjki macicy bądź raka prącia.
– W populacji ogólnej występowanie brodawek płciowych – jako najbardziej widocznego objawu przy zakażeniu się HPV – szacuje się na zaledwie 1-3% chorych – mówi dr n. med. Igor Michajłowski z Clinica Dermatologica w Gdańsku.
Na szczęście pozbycie się tego nieestetycznego i krępującego schorzenia nie jest trudne. Najczęściej stosuje się farmakoterapię bądź zabiegi, takie jak laseroterapię czy kriochirurgię. W skrajnych przypadkach konieczne jest usuwanie chirurgiczne kłykcin. Największą bolączką jest natomiast fakt, iż kłykciny są dolegliwością bardzo krępującą, dlatego chorzy zwlekają z wizytą u specjalisty pozwalając na ich rozwój.
[…] http://medicinemag.pl/klykciny-konczyste/ […]