Haluksy, czyli schorzenie polegające na odchyleniu palucha i ukształtowaniu się wystającej kości w stopie, można skutecznie leczyć. Wczesne wykrycie schorzenia daje szanse nie tylko na jego zatrzymanie, ale również na pełne wyleczenie. Stąd niezwykle ważne jest, aby o każdych niepokojących objawach sugerujących możliwość wystąpienia choroby, dowiedział się nasz ortopeda.
We wczesnym stadium haluksy nie wymagają leczenia operacyjnego. Zmiany nie są wówczas na tyle poważne, aby istniała konieczność interwencji chirurgicznej. Nie należy ich jednak bagatelizować i jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Stopień zaawansowania schorzenia determinuje metody leczenia. Warto odpowiednio wcześniej zdiagnozować chorobę, aby kuracja była dla nas mniej uciążliwa i pozwalała na normalne funkcjonowanie w codziennym życiu.
Szukasz ortopedy? Zobacz poradnię ortopedyczną w Gdańsku: http://lifemedica.pl/specjalizacje/ortopedia/ – Ortopeda Lifemedica Gdańsk
W leczeniu haluksów stosuje się między innymi środki farmakologiczne. Zazwyczaj mają one działanie przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Dostępne są one w różnych formach, najczęściej tabletki, ale również kremy i maści, które należy rozprowadzić miejscowo. W wypadku, gdy haluksom towarzyszy silny ból, stosuje się również czopki przeciwbólowe. Jeżeli wystająca chrząstka nie uległa jeszcze uwapnieniu, można stosować również specjalne maści. Zastosowane odpowiednio wcześnie mogą zatrzymać rozwój choroby, a nawet spowodować całkowite wyleczenie przykrej i bolesnej dolegliwości.
Niezwykle ważne jest również odpowiednie obuwie. W pierwszej kolejności należy wyeliminować ze swojej szafy szpilki, buty z wystającymi noskami oraz wszelkie inne, w których odczuwamy jakikolwiek dyskomfort. W zależności od stopnia rozwoju deformacji, nasze obuwie powinno być odpowiednio wyprofilowane. Szczególne znaczenie ma podeszwa, która powinna być zmodyfikowana owalnie. Na rynku działają przedsiębiorstwa, które produkują specjalne buty dla osób uskarżających się na schorzenie palucha koślawego. Pozytywne rezultaty może przynieść również wybór odpowiednich wkładek do butów.
W leczeniu haluksów stosuje się również fizykoterapię. Niektóre zabiegi, takie jak laseroterapia, krioterapia czy zabiegi pola magnetycznego mogą znacząco uśmierzyć ból związany z wystąpieniem schorzenia. Ponadto działania te powstrzymują powstawanie stanów zapalnych. Aby takie leczenie cechowało się wystarczającą skutecznością, należy je wykonać odpowiednio wcześnie. Ogromną rolę w tym zakresie odgrywa również regularność zabiegów. Więcej informacji o możliwych działaniach może nam udzielić poradnia ortopedyczna.
Dużą popularnością, nie tylko w walce z haluksami ale także z innymi schorzeniami, cieszy się kinesiotaping. Polega on na założeniu choremu w odpowiedni sposób specjalnego plastra cechującego się dużą elastycznością. Fizjoterapeuta tym sposobem jest w stanie zapewnić odpowiednie ułożenie palucha, przez co może zatrzymać powstawanie dalszych deformacji. Pacjent odczuwa dużo mniejszy ból, zmniejsza się również ryzyko powstania stanów zapalnych, które sprzyjają pogłębianiu się wady palucha koślawego.
Więcej informacji na stronie http://haluksy.net.pl/
Domowe sposoby na haluksy to przede wszystkim tylko uśmierzenie bólu, bo samo wyleczenie haluksów wymaga już nielichego ortopedy. Haluksy same nie przejdą. Żadna maść nie pomoże.
Pewnie, że maść nie pomoże. Na haluksy trzeba przede wszystkim zastosować… lekarza! Jest co najmniej kilka metod leczenia haluksów, i prawie każda skuteczna, więc po prostu trzeba wybrać najlepszą.