Łupież pstry to bardzo nieprzyjemna choroba polegająca na powierzchniowym zakażeniu naskórka. Jest to odmiana grzybicy skóry, która najczęściej występuje na klatce piersiowej, tułowiu, szyi lub na owłosionej skórze głowy. Przyczyną dolegliwości jest kontakt z często spotykanymi drożdżakami Pityrosporum ovale. Charakterystycznymi, i niestety widocznymi również gołym okiem, objawami łupieżu pstrego są żółtobrunatne plamy o wielkości około 3–4 mm i tendencji do łączenia się ze sobą, tak że zmiany skórne zajmują dużą powierzchnie ciała.
Innym, również bardzo nieprzyjemnym, symptomem choroby jest świąd. Występowanie choroby u dzieci jest stosunkowo rzadkie. Bardzo często natomiast pierwsze objawy pojawiają się na skórze w okresie dojrzewania.
Profilaktyka, czyli jak nie zachorować na łupież pstry
Łupież pstry jest chorobą mającą niestety tendencję do nawrotów i w związku z tym ciężko jest ją całkowicie wyleczyć. Dlatego też tak ważne jest działanie profilaktyczne, czyli zapobieganie zarażeniu. Podstawą profilaktyki, którą powinniśmy stale stosować, jest przestrzeganie najbardziej elementarnych zasad higieny. Nie wolno więc korzystać z grzebieni lub ręczników, które wcześniej wykorzystywała już inna, potencjalnie chora, osoba. Dodatkowo po powrocie z basenu lub siłowni, szczególnie jeżeli nie zdążyliśmy tam wziąć prysznica, zalecane jest dokładne umycie się i zmiana ubrań. Wskazane jest również omijanie solariów lub gabinetów kosmetycznych w których łóżka lub inne sprzęty nie są dezynfekowane bezpośrednio po każdym kliencie. Duże znaczenie na wzrost ryzyka zachorowania ma też otyłość oraz częste noszenie nieprzewiewnej odzieży.
Gdy już zachorujemy na łupież pstry
Na szczęście na rynku są dostępne skuteczne leki, których stosowanie powinno przynieść ulgę stosunkowo szybko. Pierwszym co przyjdzie nam z pomocą, gdy naszym przeciwnikiem jest łupież pstry, to maść lub krem. Preparat taki, zawierający najczęściej klotrimazol, ketokonazol lub też mikonazol, można kupić bez większego problemu w każdej większej aptece. Zmiany skórne na głowie mogą być zwalczane skutecznie za pomocą szamponów z ketokonazolem i siarczkiem selenu.
Zasadniczo kremy i maści należy nakładać dwa razy dziennie przez około 10 do 14 dni, natomiast szampony, stosowane dwa razy w tygodniu, powinny być używane przez około 2-4 tygodnie. Niestety, nie zawsze łupież pstry wyleczy maść z apteki lub szampon bez recepty. W takiej sytuacji, jeżeli po około dwóch tygodniach nie będzie widoczna poprawa, konieczna jest wizyta u lekarza. Wtedy też doktor przepisze nam inne, skuteczniejsze leki na łupież pstry. Maść, krem lub inne środki wydawane na receptę mają zazwyczaj bardzo zbliżony skład do tych ogólnodostępnych, ale znacznie większe stężenie substancji czynnych. Ponadto, jeżeli stosowane miejscowo środki przeciwgrzybiczne okażą się nieskuteczne, dermatolog może przepisać środki doustne w postaci antybiotyków.
Higiena w czasie leczenia łupieżu pstrego
Podczas leczenia warto zwracać szczególną uwagę na zachowanie zasad higieny, tak aby ponownie nie przenieść drożdżaków na wyleczone już partie ciała. Należy więc często zmieniać ubrania stykające się z chorymi powierzchniami, codziennie czyścić grzebień itp. Istotne jest też, o czym wiele osób zapomina lub wstydzi się powiedzieć, uczulenie na ten fakt domowników. My wyleczymy się z łupieżu, ale krewny, po przypadkowym wytarciu rąk w nasz ręcznik, może ulec zarażeniu!