Nietrzymanie moczu – wstydliwy problem, który można skutecznie leczyć

Nietrzymanie moczu jest przypadłością, która zwykle dotyka kobiety.

Nie oznacza to jednak, że problem ten omija mężczyzn. Panowie również mogą borykać się z tą wstydliwą dolegliwością. Różne są przyczyny pojawienia się nietrzymania moczu. U kobiet zwykle dochodzi do niego w wyniku przejścia ciężkich porodów, w okresie menopauzy, ale także na skutek zakażeń układu moczowo-płciowego. Długotrwała, ciężka praca fizyczna również może mieć wpływ na pojawienie się tego schorzenia.

Problem nietrzymania moczu zwykle pojawia się nagle. Kichnięcie, kaszlnięcie lub podniesienie ciężkiego przedmiotu kończy się nieoczekiwaną, wstydliwą sytuacją, która zaczyna się regularnie powtarzać przy tego typu czynnościach. Niestety większość osób, które dotyka problem, nie konsultuje go ze specjalistą, a przecież schorzenie to można z powodzeniem leczyć. Poradnia nietrzymania moczu to miejsce, w którym każda osoba dotknięta tą krępującą przypadłością, może uzyskać potrzebną pomoc i wsparcie.

Kiedy pojawia się nietrzymanie moczu najlepiej udać się do ginekologa lub urologa, który na podstawie wywiadu lekarskiego i zleconych badań laboratoryjnych, ustali przyczynę i podejmie odpowiednie kroki. W lżejszych przypadkach pomocne może się okazać wzmocnienie mięśni dna miednicy, które w dużym stopniu odpowiadają za prawidłową pracę układu moczowego.

Mocne mięśnie Kegla to często połowa sukcesu. Dlatego warto wykonywać proste ćwiczenia, które pomogą zminimalizować problem.

Pomocne przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu może być również systematyczne trenowanie pęcherza moczowego. To proste ćwiczenie polegające na świadomym wstrzymywaniu mikcji moczu bywa pomocne w leczeniu tej przypadłości. Podczas wizyty w toalecie należy każdorazowo spróbować zatrzymać strumień moczu, mocno zaciskając mięśnie pęcherza moczowego.

Nie każde nietrzymanie moczu udaje się zatrzymać poprzez wzmocnienie mięśni dna miednicy i pęcherza. W wielu przypadkach konieczne jest wdrożenie specjalistycznego leczenia. Bardzo dobre efekty uzyskuje się w wyniku zabiegów elektrostymulacji pęcherza. Za pomocą prądu elektrycznego o odpowiednich parametrach pobudza się pęcherz do intensywnej pracy, wzmacniając go w ten sposób. Również biofeedback, czyli kontrolowane za pomocą odpowiedniej aparatury medycznej skurcze, zwykle przynoszą oczekiwaną poprawę.

Wśród wielu metod stosowanych przez lekarzy w leczeniu nietrzymaniu moczu nie można nie wspomnieć o zabiegu operacyjnym. Jest to już jednak ostateczność. Zanim do niego dojdzie, warto wypróbować inne, mniej inwazyjne sposoby, które mogą się okazać skuteczne w leczeniu tej krępującej przypadłości.

Pomoc przy redagowaniu treści http://magazynwitalny.pl/

 

KOMENTARZE

  • ilona

    U mnie to raczej dodatkowy objaw infekcji pęcherza. I to że często latam do ubikaci to nie największy problem. Pojawia się tez pieczenie i nie zawsze trzymam mocz. Na szczęsci urofuraginum pomaga, podobnie jak picie dużej ilości wody. Mięśnie kegla również ćwiczę, ale to nie zawsze rozwiązuje problem.

  • Ekspert TENA Lady

    Pojawienie sie nietrzymania moczu zawsze jest swego rodzaju zaskoczeniem. Dlatego – aby sie przed tym uchronić trzeba zadbać o profilaktykę – a w szczególności o ćwiczenia mieśni Kegla i dobrą diete. Jeśli natomiast dolegliwość już sie pojawi, to nie można dopuścić do infekcji intymnej (która zwykle nie konczy sie dobrze i bardzo utrudnia skuteczne leczenie). Warto wtedy zaopatrzyć sie w specjalistyczne wkładki TENA Lady, które zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu i zapewniają uczucie suchej bielizny. Są również bardzo chłonne i wygodne w użytkowaniu. Nie widać ich pod ubraniem. Można je kupić w drogeriach, aptekach i na stronie producenta (z niej można również zamówić bezpłatne próbki). W razie pytan – jestem do dyspozycji. Ekspert TENA Lady.

Zostaw komentarz