Ospa, odra, świnka to najczęściej choroby wieku dziecięcego przebiegające bez większych komplikacji. Czasami mogą zarazić się nimi także osoby dorosłe.
Co to jest ospa wietrzna
Znane są dwie odmiany ospy:
- ospa prawdziwa,
- ospa wietrzna.
Wirus ospy prawdziwej należy do największych i najgroźniejszych wirusów, w przeszłości czynił spustoszenie wśród ludności całego świata. Ostatni przypadek zanotowano w 1977 roku, wirusy zostały wyizolowane i przechowywane są w dwóch laboratoriach.
Ospa wietrzna jest znacznie mniej groźna i właściwie leczona nie stanowi większego niebezpieczeństwa. Jej nazwa wzięła się stąd, że wirus może być przenoszony przez wiatr na znaczną odległość.
Ospa wietrzna u dzieci
Wirus ospy wietrznej najczęściej rozprzestrzenia się jednak drogą kropelkową. Zarazić można się od osoby chorej na ospę lub półpasiec (ten sam wirus). Najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym.
Okres zakażania trwa 14-21 dni, a więc dość długo. Rozpoczyna się na 1-2 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów, to z tego powodu trudna jest izolacja i ograniczenie zarażania innych. Kiedy na skórze pojawią się strupki, chory przestaje zarażać.
Pierwsze objawy nie są charakterystyczne i mogą zwiastować inną infekcję – ogólne osłabienie, stany podgorączkowe, bóle mięśni, głowy, biegunka.
Po 2-3 dniach pojawiają się pierwsze czerwone plamki, które szybko zmieniają się w pęcherzyki wypełnione wodnistym płynem, po kilku dniach pojawiają się na nich strupki. Wykwity na skórze pojawiają się w kilku rzutach, dlatego ospa trwa od 2 do 4 tygodni.
Dzieci ospę przechodzą łagodnie i najczęściej nie pozostawia ona żadnych śladów, nie powoduje też powikłań.
Ospa u dorosłych
Występuje bardzo rzadko, ale stanowi dużo większe zagrożenie, bo choć objawy są podobne, to powikłania występują znacznie częściej. Także sam przebieg choroby jest cięższy, a jej objawy bardziej nasilone. Gorączka może dochodzić do 40 stopni Celsjusza, krosty są większe, liczniejsze i bardziej swędzące. Na zarażenie ospą narażone są osoby, które nie przechodziły ospy i mają obniżoną odporność.
Do najczęstszych powikłań u dorosłych należą:
- zapalenie opon mózgowych,
- zapalenie płuc,
- zapalenie wątroby,
- wtórne bakteryjne zapalenie skóry
- zapalenie nerek, zapalenie mięśnia sercowego.
Leczenie ospy wietrznej
Rozpoznanie choroby jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych badań. Leczenie ospy wietrznej jest leczeniem objawowym, a więc nie wymaga stosowania antybiotyków czy sterydów. W przypadku wysokiej gorączki, należy obniżyć ją za pomocą środków przeciwgorączkowych lub chłodnych okładów. Najważniejsze jednak jest unikanie drapania swędzącej skóry. Wykwity smaruje się specjalnymi pudrami w płynie, należy także krótko obciąć paznokcie lub nałożyć na rączki bawełniane rękawiczki.
W czasie choroby dziecku należy zapewnić spokój, podawać dużo płynów do picia. Pościel i piżamka powinny być bardzo często zmieniane.
Więcej informacji na temat ospy wietrznej na stronie: http://chorobaospa.net.pl/
Zakażenie wirusem ospy wietrznej powoduje, że mimo ustania samej choroby, wirus ten nosimy w swoim organizmie do końca życia. W sprzyjających warunkach może się on ponownie uaktywnić w postaci półpaśca, który objawia się wysypką występującą po jednej stronie ciała.
Ospa u dorosłych to mordęga. Pierwsza rzecz to dziury w twarzy, u dzieci to się goi znacznie szybciej, ale dorosły praktycznie na pewno będzie miał blizny. A druga to zapalenie wątroby, to jest poważna choroba, która dosłownie życie do góry nogami wywraca i bardzo trudno ją wyleczyć.