Ospa wietrzna nie tylko u dzieci

Ospa, odra, świnka to najczęściej choroby wieku dziecięcego przebiegające bez większych komplikacji. Czasami mogą zarazić się nimi także osoby dorosłe.

Co to jest ospa wietrzna

Znane są dwie odmiany ospy:

  • ospa prawdziwa,
  • ospa wietrzna.

Wirus ospy prawdziwej należy do największych i najgroźniejszych wirusów, w przeszłości czynił spustoszenie wśród ludności całego świata. Ostatni przypadek zanotowano w 1977 roku, wirusy zostały wyizolowane i przechowywane są w dwóch laboratoriach.

Ospa wietrzna jest znacznie mniej groźna i właściwie leczona nie stanowi większego niebezpieczeństwa. Jej nazwa wzięła się stąd, że wirus może być przenoszony przez wiatr na znaczną odległość.

Ospa wietrzna u dzieci

Wirus ospy wietrznej najczęściej rozprzestrzenia się jednak drogą kropelkową. Zarazić można się od osoby chorej na ospę lub półpasiec (ten sam wirus). Najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym.

Okres zakażania trwa 14-21 dni, a więc dość długo. Rozpoczyna się na 1-2 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów, to z tego powodu trudna jest izolacja i ograniczenie zarażania innych. Kiedy na skórze pojawią się strupki, chory przestaje zarażać.

Pierwsze objawy nie są charakterystyczne i mogą zwiastować inną infekcję – ogólne osłabienie, stany podgorączkowe, bóle mięśni, głowy, biegunka.

Po 2-3 dniach pojawiają się pierwsze czerwone plamki, które szybko zmieniają się w pęcherzyki wypełnione wodnistym płynem, po kilku dniach pojawiają się na nich strupki. Wykwity na skórze pojawiają się w kilku rzutach, dlatego ospa trwa od 2 do 4 tygodni.

Dzieci ospę przechodzą łagodnie i najczęściej nie pozostawia ona żadnych śladów, nie powoduje też powikłań.

Ospa u dorosłych

Występuje bardzo rzadko, ale stanowi dużo większe zagrożenie, bo choć objawy są podobne, to powikłania występują znacznie częściej. Także sam przebieg choroby jest cięższy, a jej objawy bardziej nasilone. Gorączka może dochodzić do 40 stopni Celsjusza, krosty są większe, liczniejsze i bardziej swędzące. Na zarażenie ospą narażone są osoby, które nie przechodziły ospy i mają obniżoną odporność.

Do najczęstszych powikłań u dorosłych należą:

  • zapalenie opon mózgowych,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie wątroby,
  • wtórne bakteryjne zapalenie skóry
  • zapalenie nerek, zapalenie mięśnia sercowego.

Leczenie ospy wietrznej

Rozpoznanie choroby jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych badań. Leczenie ospy wietrznej jest leczeniem objawowym, a więc nie wymaga stosowania antybiotyków czy sterydów. W przypadku wysokiej gorączki, należy obniżyć ją za pomocą środków przeciwgorączkowych lub chłodnych okładów. Najważniejsze jednak jest unikanie drapania swędzącej skóry. Wykwity smaruje się specjalnymi pudrami w płynie, należy także krótko obciąć paznokcie lub nałożyć na rączki bawełniane rękawiczki.

W czasie choroby dziecku należy zapewnić spokój, podawać dużo płynów do picia. Pościel i piżamka powinny być bardzo często zmieniane.

Więcej informacji na temat ospy wietrznej na stronie: http://chorobaospa.net.pl/

Zakażenie wirusem ospy wietrznej powoduje, że mimo ustania samej choroby, wirus ten nosimy w swoim organizmie do końca życia. W sprzyjających warunkach może się on ponownie uaktywnić w postaci półpaśca, który objawia się wysypką występującą po jednej stronie ciała.

KOMENTARZE

  • Anna

    Ospa u dorosłych to mordęga. Pierwsza rzecz to dziury w twarzy, u dzieci to się goi znacznie szybciej, ale dorosły praktycznie na pewno będzie miał blizny. A druga to zapalenie wątroby, to jest poważna choroba, która dosłownie życie do góry nogami wywraca i bardzo trudno ją wyleczyć.

Zostaw komentarz