Pielęgnacja skóry diabetyka to nie lada wyzwanie. Często zdarza się, że problemy ze skórą są pierwszym objawem poważnej choroby, jaką jest cukrzyca. W skutek zaburzonej glikemii organizm przestaje funkcjonować w prawidłowy sposób, co objawia się między innymi nadmierną suchością skóry, podatnością na zakażenia grzybicze, skłonnością do podrażnień, urazów i powstawania trudno gojących się ran.
Jak pomóc swojej skórze, gdy cierpimy na cukrzycę? Absolutną podstawą jest dbanie o leczenie choroby, która powoduje wszystkie nieprzyjemne objawy. Pacjenci powinni pozostawać stale pod kontrolą diabetyka, stosując odpowiednią dietę oraz przestrzegając ściśle wskazań lekarza.
Sprawdź także: Eksperci radzą jak prawidłowo zadbać o skórę dziecka
Dopóki poziom cukru we krwi będzie niestabilny, nasza walka o zdrową skórę będzie na przegranej pozycji. Oczywiście, sama dbałość o dietę oraz aktywność fizyczną nie wystarczy, skóra diabetyka potrzebuje specjalnej pielęgnacji. Kluczem do sukcesu jest dbałość o odpowiednie nawilżenie, tak aby zniwelować suchość, świąd oraz skłonność do powstawania ran. Należy zwracać szczególną uwagę na skład kosmetyków i konsekwentnie odrzucać te, które zawierają bardzo silne detergenty oraz substancje zapachowe. Na ich miejsce powinniśmy stosować kosmetyki dla skóry suchej, wrażliwej, przeznaczone specjalnie dla alergików lub cukrzyków. Coraz więcej firm kosmetycznych wprowadza do swojej oferty produkty dedykowane diabetykom, tym samym znacznie ułatwiając chorym wybór produktów do pielęgnacji.
Chorzy na cukrzycę powinni mieć w swojej łazience oraz domowej apteczce specjalistyczne preparaty do pielęgnacji stóp, które nie tylko nawilżą podrażniony naskórek ale również zmniejszą ryzyko zachorowania na grzybicę. Profilaktyka zakażeń grzybiczych w przebiegu cukrzycy jest szczególnie istotna, ponieważ wszelkie postacie grzybicy bardzo ciężko poddają się leczeniu w czasie, gdy glikemia jest zaburzona.
Jakie substancje w kosmetykach pomogą nam w walce o zdrową i piękną skórę? Wysoce dobroczynne działanie wykazuje między innymi mocznik, który ma działanie silnie nawilżające oraz lekko złuszczające. Idealnie współgra on z kwasem mlekowym, który z kolei posiada właściwości antybakteryjne. Niezwykle korzystne może być również stosowanie preparatów zawierających alantoinę. Ta pochodna mocznika posiada właściwości kojące, przyczyni się więc do redukcji podrażnień oraz zadziała wspomagająco przy leczeniu ran i drobnych uszkodzeń naskórka.
Źródła:
http://ocukrzycy.pl/artykuly/pielegnacja-skory-diabetyka/
http://drkozicka.pl/dermatologia-kliniczna/