Trycholog

Zdrowe, mocne i zadbane włosy są najbardziej pożądanym, a jednocześnie największym z walorów urody. Dobranie odpowiedniego koloru, czy korzystnej fryzury to typowe zabiegi, które można bez problemu zrealizować u fryzjera. Niekiedy jednak sama kosmetyka nie wystarczy, byśmy byli zadowoleni z wyglądu naszych włosów. Gdy pojawia się problem łupieżu, suchej skóry, czy nadmiernego wypadania włosów, sama kosmetyka nie wystarczy, byśmy byli zadowoleni z wyglądu naszych włosów. W takich sytuacjach niezbędna jest przede wszystkim celna diagnostyka, a tej należy szukać u specjalistów zajmujących się badaniem funkcjonowania mieszków włosowych i stanem włosów. Najlepszym wyborem jest, więc udanie się do trychologa – specjalisty działu z pogranicza kosmetologii i medycyny.


KIM JEST TRYCHOLOG i CZYM SIĘ ZAJMUJE

Wbrew pozorom trycholog nie jest tylko lekarzem ogólnym, to specjalista skupiający się wyłącznie nad problemami skóry głowy oraz samymi włosami, i to właśnie ten fakt, odróżnia go między innymi od dermatologa, który zajmuje się chorobami skóry na całym ciele.

Główny zadaniem trychologa jest dokładna analiza kondycji włosa i ustalenie przyczyn wypadania włosów, a także badanie skóry głowy i schorzeń z nią związanych jak chociażby łojotokowe zapalenie skóry, łupież, a na koniec dobranie odpowiedniej kuracji i sposobów na pielęgnację włosów.
Kiedy zatem warto zgłosić się do trychologa? Przede wszystkim, jeśli zaobserwujemy coraz bardziej uciążliwe zmiany skórne w postaci zaczerwienień, skupisk krostek, łupieżu, czy objawów łojotokowego zapalenia skóry. Ponadto nadmierne swędzenie głowy czy wyraźne zmiany w ilości wypadania włosów (na poduszce, podczas mycia, czesania, czy ubierania) także są sygnałem do wizyty u trychologa, przy czym należy pamiętać, że wypadanie włosów jest też naturalnym etapem wymiany fizjologicznej włosów i nie zawsze powinniśmy traktować to jak objaw schorzenia.

NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY WYPADANIA WŁOSÓW

Stare włosy są wypychanej przez nowe i to jest zupełnie natur

lny proces fizjologiczny, ale niestety bardzo często jest on zachwiany, przyspieszony i nie przebiega prawidłowo. Najczęstszą przyczyną są:

problemy hormonalne: u kobiet zaburzenie gospodarki hormonalnej może poważnie odbić się na zarówno na urodzie jak i samej kondycji włosów, a odpowiedzialne za to jest tarczyca, kora nadnerczy i przysadka mózgowa. Dlatego właśnie kobiety powinny zwracać się uwagę na hormony i jeśli tylko zauważą u siebie niepokojące objawy, powinny udać się lekarza;
stres: hormony stresu obkurczają naczynia krwionośne i mięśnie przywłośne. To powoduje niedożywienia i niedotlenie mieszka, w efekcie czego włosy stają się osłabione i zaczynają wypadać;
błędy żywieniowe: niedobór odpowiednich dawek witamin i minerałów dostarczanych organizmowi bardzo często powoduje łamliwość i kruchość włosów, a co za tym idzie prowadzi do ich wypadania; predyspozycje genetyczne: odziedziczone po krewnych cienkie słabe włosy.

Sami nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy wypadają nam włosy stare czy nowe i jaka była ich fala wzrostu, a jedynie możemy zaobserwować w jakiej ilości i częstotliwości je tracimy. Trycholog z pomocą specjalistycznej mikrokamery potrafi dokładnie ocenić kondycję skóry głowy, mieszka włosowego, czy cebulki włosa i na podstawie oględzin skóry głowy, czy pobranych do badań próbek, a także fachowego wywiadu z pacjentem, jest w stanie postawić dokładną diagnozę, a także dobrać właściwą kurację. W zależności od problemu z jakim przychodzą pacjenci, konieczna jest jedna wizyta, a potem 1-3 wizyty kontrolne co 1,5 – 3 miesiące. Z kolei jeśli ktoś zgłasza się na specjalistyczne zabiegi trychologiczne, wtedy częstotliwość wizyt jest znacznie większa, bo od 4-8 wizyt w tygodniowych odstępach.

Zostaw komentarz