Wypadające włosy? Odwiedź trychologa!

Nauka o nieco tajemniczej nazwie „trychologia” zajmuje się badaniem skóry głowy i włosów, diagnozowaniem ich schorzeń oraz leczeniem. Nazwa pochodzi z greckiego thikos oznaczającego po prostu „włos”. Trycholog to nie lekarz, ale wysoko wykwalifikowany pracownik medyczny posiadający kompletną wiedzę i umiejętności ze swojej dziedziny. Od dermatologa różni się zakresem swoich zainteresowań, bowiem dermatolog zajmuje się skórą i jej schorzeniami holistycznie.

Kiedy do trychologa?

Do trychologa warto udać się jak tylko spostrzeżemy zmiany na skórze głowy bądź w strukturze samych włosów. Kiedy warto udać się do specjalisty?

Trycholog diagnozuje i leczy takie dolegliwości jak nadmierne wypadanie włosów, uporczywy łupież, zapalenie skóry głowy o charakterze łojotokowym, widoczne zaczerwienienia na głowie, liczne krostki oraz swędzenie skóry głowy – mówi doświadczony ekspert.

 

Nadmierne wypadanie włosów – problem nie tylko męski

Nadmierne wypadanie włosów jest problemem występującym zarówno wśród kobiet, jak i u mężczyzn, jednak łysiejący pan nie wzbudza takiego zainteresowana jak kobieta, która ma bardzo rzadkie włosy. Przyczyny wypadania włosów u kobiet i u mężczyzn są zupełnie inne. Jeżeli chodzi o łysienie kobiet, do najczęstszych należą:

  • nieprawidłowości hormonalne w organizmie związane ze zmianami w pracy tarczycy, przysadki mózgowej oraz kory nadnerczy
  • stres
  • nieodpowiednio zbilansowana dieta
  • genetyka

Wyżej wymienione czynniki powodują nie tylko nadmierne wypadanie włosów, ale również ich łamliwość, rozdwajanie oraz przesuszenie. „Wypadanie włosów przyczyny” to jedna z najczęściej wyszukiwanych fraz w wyszukiwarkach. Rola trychologa polega właśnie na tym aby pomóc nam zdiagnozować powody wypadających włosów i ją po prostu wyeliminować.

 Jak wygląda wizyta u trychologa?

W pierwszej kolejności trycholog przeprowadza szczegółową analizę naszego stanu zdrowia oraz trybu życia na podstawie rozmowy. Istotne jest aby przekazać specjaliście jak najwięcej szczegółów, poinformować o sposobie odżywiania się, predyspozycjach genetycznych, przebytych i obecnych chorobach oraz przyjmowanych lekach. Warto wiedzieć, że wizyta u trychologa wymaga od pacjenta niewielkiego przygotowania. Włosy powinny być czyste, lecz pozbawione jakichkolwiek żeli czy lakierów.

Trycholog przeprowadzi badanie włosów, sprawdzając jaki jest ich stan oraz sprawi, że odbędzie się analiza stanu łysiejacej głowy pacjenta. Zazwyczaj przeprowadzane są dwa badania, tj. trichoskopia oraz trichogram.  Pierwsze badanie polega na dokładnym przebadaniu skóry głowy przy pomocy dermatoskopu oraz zrobieniu zdjęć, które zostaną wysłane do kliniki specjalizującej się w ich analizie. Wynik badania dostępny jest po miesiącu od dnia wysłania fotografii. Trichogram natomiast jest badaniem polegającym na analizie stanu samych włosów pobranych z kilku miejsc na głowie pacjenta. Mikroskop umożliwia obejrzenie włosów aż w 200-krotnym powiększeniu. Dzięki temu trycholog może zdiagnozować przyczyny wypadania włosów oraz inne nieprawidłowości występujące w ich strukturze. Po dokładnej analizie stanu skóry głowy pacjenta oraz jego włosów trycholog powie jak wzmocnić włosy, jakimi lekami i suplementami powinniśmy się wspierać aby wypadające włosy nie były dłużej naszą bolączką a następnie poinformuje pacjenta co na wypadanie włosów będzie najskuteczniejsze oraz wyjaśni wszelkie przyczyny łysienia występujące w konkretnym przypadku.

Mezoterapia skóry głowy – skuteczność

Mezoterapia skóry głowy polega na wykonaniu serii iniekcji podskórnych zawierających substancje odżywcze. Celem zabiegu jest zapobieganie dalszemu wypadania włosów, odżywienie włosów w fazie wzrostu oraz złagodzenie przykrych dolegliwości powstałych na skórze głowy. Mezoterapia jest bardzo skuteczną metodą walki z łysieniem, a jej efekty widoczne są po kilku tygodniach od dnia wykonania pierwszego ostrzykiwania.

Zostaw komentarz