Wypadanie włosów u mężczyzn

Co powoduje nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn? Jak można je leczyć? Nadmierne wypadanie włosów jest bardzo częstym problemem, dotyczącym zwłaszcza mężczyzn w średnim i starszym wieku. Zdarza się jednak, że włosy nadmiernie wypadają również młodym osobom. Dla wielu z nas, zdrowe i gęste włosy są symbolem młodości, pełni zdrowia i witalności. Nic dziwnego więc, że uważamy nadmiernie wypadające włosy za niepokojący objaw. Nic dziwnego więc, że próbujemy różnorodnych metod, by temu przeciwdziałać. Zamiast chwytać się nieskutecznych sposobów, przeczytaj, czym spowodowane jest nadmierne wypadanie włosów u mężczyzn i jakie są sprawdzone metody walki z tym problemem.

Łysienie u mężczyzn – jakie są jego przyczyny?

Łysienie u mężczyzn może być spowodowane różnorodnymi czynnikami. Często jest objawem złej diety, w której występują niedobory ważnych składników odżywczych, długotrwałego narażenia na silny stres lub depresji. Utrata włosów bywa również skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków, prawie zawsze następuje przy chemioterapii.

Najczęściej jednak spotykaną przyczyną łysienia u mężczyzn jest tzw. łysienie androgenowe (czytaj więcej: http://drtrycholog.pl/lysienie-androgenowe/). Szacuje się, że ten właśnie typ łysienia może dotyczyć aż 60% wszystkich mężczyzn, którzy ukończyli pięćdziesiąty rok życia. Chociaż ten typ łysienia nie bez przyczyny kojarzony jest z procesem starzenia się, nie jest prawdą, że nie może on dotyczyć również młodych chłopców. Czasami występuje nawet u nastolatków, u których następują intensywne zmiany hormonalne związane z procesem dojrzewania.

Na czym polega łysienie androgenowe?

Łysienie androgenowe związane jest z procesami, w których uczestniczą męskie hormony płciowe – pochodne testosteronu. Jeżeli w organizmie mężczyzny wydzielana jest zbyt duża ilość pochodnej testosteronu – dihydrotestosteronu (DHT), może mieć to wpływ na wypadanie włosów. DHT oddziałuje bowiem na mieszki włosowe. Powoduje, że nie są one w stanie produkować grubych i mocnych włosów. Zamiast tego wyrastają one słabe i cieńkie, aż w końcu skórę głowy porasta jedynie meszek.

Należy pamiętać przy tym, że u każdego człowieka codziennie wypada pewna ilość włosów – średnio około pięćdziesięciu dziennie. Jest to całkowicie normalne, stare włosy muszą wypadać, by odrastały nowe. U zdrowego człowieka jednak jednocześnie około 90% włosów znajduje się w fazie wzrostu. Proporcje te są zaburzone u mężczyzny, który dotknięty został łysieniem androgenowym. U niego o wiele większa liczba meszków włosowych znajduje się w fazie spoczynku.

Jak przeciwdziałać nadmiernemu wypadaniu włosów?

To, w jaki sposób powinniśmy przeciwdziałać nadmiernemu wypadaniu włosów, zależy od kilku czynników, przede wszystkim przyczyny problemu i zaawansowania problemu. Na początek nie warto sięgać po radykalne środki. Czasami, by poprawić stan włosów, wystarczy uzupełnić dietę w brakujące składniki odżywcze (takie jak witaminy, minerały czy nienasycone kwasy tłuszczowe), lub zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry głowy. W tym celu powinniśmy unikać zabiegów, które mogłyby ją przesuszać, ograniczyć stosowanie suszarki i farbowanie, zamiast tego warto sięgnąć po nawilżające maseczki lub oliwki.

Gdzie znaleźć dobrego trychologa – lekarza w Gdańsku?

Gabinet trychologiczny drTrycholog.pl
ul. Marii Skłodowskiej-Curie 3 (gab.5)
80-210 Gdańsk
+48 793 997 080

W zaawansowanym stadium problemu rozwiązaniem może być wizyta u trychologa. To lekarz specjalista, który zajmuje się problemami skóry głowy. On przeprowadzi kompleksowe badanie, dzięki któremu poznamy przyczynę problemu, a następnie dobierze odpowiednie dla nas leczenie. Może skierować na na zabieg do centrum medycyny estetycznej, na przykład na zabieg mezoterapii, albo też zalecić leczenie hormonalne. Pamiętajmy, im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym skuteczniejsze będzie.


Więcej na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=tOHlRwoFOVo

Zostaw komentarz