Zasady postępowania przy biegunce

Biegunka jest na tyle częstą dolegliwością, że nie zastanawiamy się nawet, jak sobie z nią radzić. Szybko sięgamy po odpowiednią tabletkę i czekamy, aż nam przejdzie. Nie zdajemy sobie sprawy, że biegunka może być zwiastunem poważniejszych chorób, albo złej diety, czy niehigienicznego stylu życia.

Biegunka a choroby

Bardzo często chroniczne i przewlekłe biegunki pojawiają się przy schorzeniach jelit – jelicie drażliwym, problemami z żołądkiem. Bywają także zwiastunami nowotworów, dlatego nie warto ich zupełnie ignorować. Mianem biegunki określa się potrzebę przynajmniej 3-4 krotnego odwiedzenia łazienki z powodu luźnego stolca. Jeśli bardzo często dopada nas taki stan, to nie ma co zwlekać, tylko udać się do lekarza na podstawowe badania. Być może okaże się, że przyczyną tego stanu jest nasza nieodpowiednia dieta, albo stres. Wtedy dzięki pomocy specjalisty możemy bardzo szybko poradzić sobie z problemem.

Jak leczyć biegunkę?

Nie jest ważne z jakiego powodu dopadła nas biegunka – w czasie jej trwania stosujemy zazwyczaj te same zasady. Po pierwsze, bardzo dużo pijemy i stale uzupełniamy płyny. To kluczowe, bo w czasie biegunki tracimy ich naprawdę dużo. Nawet 0,5 litra w czasie jednej wizyty w toalecie. W czasie biegunki zalecane jest spożycie płynów na poziomie 2-3 litrów dla dorosłej osoby.

Lekkostrawna dieta pomaga przy leczeniu biegunki. Możemy jeść sucharki, wszelkie formy kleików oraz rozgotowane warzywa. Pomocne okazują się także banany, które pozytywnie wpływają na nasz żołądek oraz owoce z rodziny jagód, które hamują biegunkę w naturalny sposób.

W czasie trwania biegunki możemy także pomagać sobie poprzez domowe sposoby na biegunkę. Napar z mięty pieprzowej pozwoli nam uporać się z bolesnymi i niemiłymi mdłościami, a zioła takie, jak: liść babki lancetowatej, mięty pieprzowej, kłącze pięciornika, borówka czernica, ziele rdestu ptasiego, kora dębu, kasztanowiec, liść orzecha włoskiego, ziele cząbru, pierwiosnek lekarski, kolendra, piołun, ziele pięciornika gęsiego czy liście poziomki – pozwolą nam na rzadsze wizyty w toalecie.

Warto mieć w swojej domowej apteczce jedno z owych ziół do picia, melisę, korzeń imbiru, który jest genialnym środkiem na mdłości, wymioty oraz chorobę lokomocyjną. Przyda się także gorzka czekolada, która hamuje powstawanie wody w jelicie cienkim. Warto wybrać taką czekoladę, która ma minimum 60% kakao.

By jak najrzadziej uskarżać się na biegunki, ważny jest higieniczny tryb życia. Mało stresu wpływa także pozytywnie na nasz organizm. Warto nauczyć się technik relaksacyjnych oraz pić melisę. Do tego dieta obfitująca w owoce, warzywa, zdrowe tłuszcze oraz ziarna sprawi, że nasz układ pokarmowy będzie działał jak w zegarku. Nie możemy zapominać o odpowiednim spożyciu błonnika – jeśli w naszej diecie ciągle jest go za mało, warto sięgnąć po tabletki, chrupki, a nawet specjalne błonnikowe posypki.

Biegunki nie należy lekceważyć. Warto się zawsze zastanowić nad tym, co mogło ją wywołać i jak sobie pomóc, byśmy nie cierpieli na nią za często. Jeśli tak jest, jak najszybciej udajmy się do lekarza i wykonajmy podstawowe badania. Leczenie biegunki nie może być tylko maskowaniem jej przyczyny.

KOMENTARZE

  • Pingwin

    Biegunka podczas grypy żołądkowej jest więcej niż wskazana. Zwłaszcza, że często faktem jest całkowity brak leków na daną dolegliwość. Jelitówka jest tu najlepszym przykładem – nie da się tego leczyć, organizm sam musi sobie poradzić. Czyli jak najszybciej wydalić wszystkie toksyny żeby pozbyć się intruza. Dlatego biegunki się nie leczy, a wręcz jest ona potrzebna.

Zostaw komentarz