Wiele osób ma do czynienia z sytuacjami, gdy tworzą się wypryski na twarzy. Sytuacje te są dość nieprzyjemne, nie tylko ze względu na ból, który wywołują, ale także z powodów społecznych. Ropne wypryski na twarzy postrzegane są jako wynik niechlujstwa czy brudu. Może to powodować obniżenie samooceny, jak również lęki społeczne. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja, by pozbyć się niechcianych wyprysków.
Jak pozbyć się wyprysków?
Problem z wypryskami na twarzy może dotyczyć zarówno mężczyzn, jak i kobiet, niezależnie od wieku, stosowanej pielęgnacji, czy stosowania się do podstaw zachowania higieny. Czasem ma on pochodzenie hormonalne. Ten typ trądziku występuje najczęściej u kobiet. Powodem mogą tu być zaburzenia pracy tarczycy, lub chociażby ciąża, gdzie huśtawka hormonalna jest na porządku dziennym. Równie często bolące wypryski na twarzy mogą mieć przyczynę w przewlekłym stresie czy złej diecie. Nie od dziś wiadomo, że zbyt duża ilość tłustych potraw, czy czekolady powoduje nadprodukcję łoju. Drobne wypryski na twarzy mogą być również spowodowane zatykaniem porów, gdy nasza skóra produkuje zbyt dużo sebum. To z kolei może być spowodowane źle dobraną pielęgnacją domową. Wystarczy zbyt tłusty krem, lub niedokładne usuwanie makijażu, aby nasza skóra przestała wyglądać idealnie.
Należy przede wszystkim:
- dokładnie zmywać makijaż,
- pić dużo wody,
- czytać skład wybieranych kosmetyków,
- nawilżać cerę,
- używać własnych środków higieny – ręczników czy mydeł.
Mapa twarzy – co mówi o wypryskach na twarzy?
Często, by zorientować się co do przyczyny występowania zmian trądzikowych, wystarczy tak zwana mapa twarzy, wypryski mogą być powiązane z konkretnymi przyczynami. Chodzi o określenie wyprysków, w których umiejscowienie stanów zapalnych informuje nas, co poszło nie tak lub jaki błąd popełniamy w naszym codziennym życiu.
Jeśli zmiany trądzikowe zlokalizowane są głównie na czole lub nosie, oznacza to, że prawdopodobną przyczyną jest zaburzenie wydzielania sebum. Pory zatykają się, czego następstwem jest powstanie ropnego stanu zapalnego. Z kolei, gdy wypryski podskórne na twarzy kumulują się w obrębie policzków czy żuchwy, może to świadczyć o występowaniu zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu. W tym wypadku, aby pozbyć się przyczyny musimy udać się do lekarza i zrobić odpowiednie badania. Jeśli największy problem z wypryskami zlokalizowany jest na skroniach, przyczyną może być stres.
Wypryski na twarzy zwalczysz naturalnie
Niezależnie od przyczyny, najlepszym wyjściem z sytuacji jest odpowiednia pielęgnacja. Podstawą tutaj jest oczyszczanie skóry twarzy i dbanie, aby nie była ona przesuszona. Możemy tutaj posiłkować się zwykłymi kremami, czy maściami. Możemy również wypróbować wszelkie domowe sposoby na walkę z wypryskami. Dobrym pomysłem jest tutaj użycie serum np. Sevolium. Jest to naturalny kosmetyk, który dzięki swej konsystencji nie zatyka porów, reguluje wydzielanie sebum, jak i nawilża naszą skórę. Serum zwalcza wypryski na twarzy skuteczniej niż zwykły krem także ze względu na dużo wyższą zawartość składników aktywnych w nim zawartych.
Obojętnie jaka jest jego przyczyna, czy jaką formę leczenia wybierzemy, wyprysk na twarzy nie należy do rzeczy przyjemnych. Dlatego właśnie dbanie o siebie i odpowiednia pielęgnacja skóry jest sprawą tak istotną.