Wszystko co chcesz wiedzieć o implantach

Implant zębowy potocznie to inaczej sztuczny ząb, a mniej potoczne – sztuczny korzeń zęba.

Czym są implanty zębowe

Implanty to fundamenty, podstawy na których przytwierdza się koronę sztucznego zęba bądź protezę czy jej fragment. Najczęściej stosuje się kilka implantów w celu uzupełnienia pojedynczych ubytków bądź kompleksowego umieszczenia protezy. Przykładem może być proteza obejmująca trzy ubytki na dwóch implantach.

Implanty a korona

Tak zwana korona(protetyczna) zęba to właśnie sztuczny ząb – to co widzimy w lustrze. Korona może być też przytwierdzona do naturalnego zęba, który uległ uszkodzeniom – pękł bądź odprysł. Korona protetyczna jest również używana jako forma zabezpieczenia słabszych zębów np. przed pęknięciem albo już po leczeniu kanałowym, jako forma wypełniacza.

Implant zęba

Implant zęba można założyć niedługo po powstaniu ubytku. Im dłużej się zwleka tym większa degeneracja kości. Jedynym przeciwwskazaniem jest młody wiek – poniżej 16 roku życia. Proces odtwórczy kości po implantacji trwa wiele miesięcy dłużej w przypadku czasowo pustego zębodołu. Naturalnie, każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i wiadomo, że są sytuacje, w których lekarz prowadzący odradzi zabieg. Takie sytuacje to ciąża, choroby krwi, w niektórych przypadkach menopauza, menstruacja, różnice w budowie anatomicznej szczęki, niektóre choroby nowotworowe, zaawansowana osteoporoza, schorzenia szpiku kostnego, paradontoza. Ostateczna decyzja musi mieć być zatwierdzona przez specjalistę.

Czym różnią się rodzaje implantów

Decydując się na implanty warto poznać różne ich rodzaje. Różnice pomiędzy implantami wynikają najczęściej z doboru materiału. Mogą być metalowe w postaci różnych stopów ze wskazaniem na jakiś konkretny(np. cyrkon, metal przejściowy) w przypadku korony, bądź porcelanowe albo akrylowe. Metalowa korona może zostać również pokryta warstwą akrylową lub ceramiczną aby zminimalizować różnice odcieni między naturalną i sztuczną częścią zęba. W przypadku części niewidocznej najczęściej spotykanym materiałem korzenia implantu zębowego jest tytan ze względu na tak zwaną bio-zgodność. Elementy tytanowe ulegają pasywacji a w okolicy kostnej utlenianiu do tlenku tytanu, który jest neutralny dla organizmu. Implanty zębów z tytanu po pewnym czasie integrują się z tkanką kostną tworząc zbitą, zwartą strukturę.

Skutki dla zdrowia a estetyka

W zależności od zastosowanych materiałów, ich dobrania, dopasowania, wytrzymałości oraz zdrowotnych predyspozycji indywidualnych sytuacja jest inna.  Estetyka, w przypadku protetyki wiążąca się najczęściej z wypełnianiem ubytków zębów przednich, nie jest najlepszą strategią dbania o zdrowie. Na pewno może podnieść komfort psychiczny i poprawić pewność siebie, jednak z punktu specjalisty zdrowie i higiena jamy ustnej powinny być potraktowane kompleksowo. Ubytki w uzębieniu należy uzupełniać implantami zarówno w widocznych i niewidocznych miejscach. Każdy wyrwany ząb oznacza zmianę nacisku i zwartości wśród pozostałych zębów a tym samym naraża je na szybsze uszkodzenia.

Implanty zębów i ich wpływ na twarz

Braki w uzębieniu mogą powodować zmianę wyglądu twarzy, ograniczać swobodę przeżuwania pokarmów, powodować boczne napięcia mięśniowe. Mając do dyspozycji różne implanty zębów, mosty protetyczne, wypełniacze – nie wahajmy się. W miejscu ubytku zanikają naturalne struktury kostne, co dodatkowo osłabia sąsiadujące zęby, a może zostać zatrzymane przez implanty zębowe. Odwlekanie takich decyzji może spowodować większe koszty leczenia w przyszłości. Nie kierujmy się estetyką czy pieniędzmi, ale przede wszystkim zdrowym rozsądkiem.

Jak dbać o implant zębowy

Implant zębowy wymaga normalnej uwagi tak jak zęby, codziennej higieny jamy ustnej. Życzeniowe jest myślenie, że posiadacz implantów nie musi dbać o zęby, chociaż stomatolodzy potwierdzą, że trafiają się tego typu osoby. Należy więc nie spoczywać na laurach i o higienę dbać, nawet jeśli miałaby się sprowadzić do masażu dziąseł.

Zalety implantów

  • trwałe
  • funkcjonalne
  • mało inwazyjne
  • kompleksowe
  • szybki powrót do codzienności po zabiegu
  • ochrona kości, zgryzu
  • przywrócenie funkcji żucia

Ile kosztuje implant zęba

Koszty implantów zębowych wahają się na poziomie od 5-6 tysięcy PLN w górę. W zależności od ilości komponentów i zużytych materiałów. Przykładowe zestawy:

  • implant tytanowy korzenia, korona porcelanowa, łącznik cyrkonowy – 5200 PLN
  • implant tytanowy korzenia, korona pełnoceramiczna, łącznik cyrkonowy – 4600 PLN

Ceny pojedynczych wypełnień ubytków czy koron zębów zaczynają się już od kilkuset złotych polskich. W niższych cenach najczęściej stosowane są rozwiązania stalowe pokrywane ceramiką. Każda wycena jest kwestią indywidualną. Ile kosztuje implant zęba? Cena implantu ze wszczepieniem to koszt przynajmniej 4000 PLN. Jest to jednak kwestia mocno zależna od gabinetu, dlatego sugerujemy sprawdzić osobiście miejsca takie jak K2Dental implanty Gdynia.

Cena implantu a jakość

W branży protetyki, czy zdrowia ogólnie, nie można pozwolić sobie na coś niesprawdzonego. Wszystkie dostępne rozwiązania gwarantują satysfakcję po-zabiegową. Dostępne rodzaje implantów najlepiej rozumieć jako rozwiązania trwałe lub jeszcze trwalsze, solidniejsze. To rodzaj inwestycji we własne zdrowie.

Implanty na starość

 

Wiek nie jest przeciwwskazaniem, a wręcz z wiekiem wizyty u stomatologa powinny być bardziej regularne w celach profilaktycznych. Implanty można stosować nawet po 90 roku życia.

KOMENTARZE

  • Remik

    Właściwie to ile cm ma ten wywiert w dziąśle? Bo na podgladowych obrazkach wygląda jakby śrub od implantu wchodzila naprawde gleboko

  • Nowak

    Wow, takie sztuczne zęby to droga zabawa widzę, nawet nie mialem pojecia ze to kosztuje az tyle. No ale jak ktos ma kase to lepszej opcji chyba nie ma.

  • Tomasz

    Na szczescie taki zabieg boli mniej niz sądzilem. Jak poszedlem do gabinetu u Krupskiego w Gdansku to spodziewalem sie przezyc pieklo a bylo w sumie znosnie.

Zostaw komentarz