Wypadające włosy? Odwiedź trychologa!

Wypadające włosy? Odwiedź trychologa!

Nauka o nieco tajemniczej nazwie „trychologia” zajmuje się badaniem skóry głowy i włosów, diagnozowaniem ich schorzeń oraz leczeniem. Nazwa pochodzi z greckiego thikos oznaczającego po prostu „włos”. Trycholog to nie lekarz, ale wysoko wykwalifikowany pracownik medyczny posiadający kompletną wiedzę i umiejętności ze swojej dziedziny. Od dermatologa różni się zakresem swoich zainteresowań, bowiem dermatolog zajmuje się skórą i jej schorzeniami holistycznie.

czytaj więcej

Ból jądra – co oznacza?

Przyczyny bólu jądra są to zazwyczaj poważne choroby, które mogą doprowadzić do niepłodności. Istnieją jednak jeszcze groźniejsze przyczyny bólu jądra jak  pęknięcie tętniaka aorty brzusznej oraz nowotwory jąder, które to  stanowią zagrożenie dla życia mężczyzny. 

czytaj więcej

Dieta na trądzik różowaty

Proces leczenia trądziku jest długotrwały i najczęściej obejmuje leczenie farmakologiczne. Jednak należy pamiętać, że duże znaczenie ma to co spożywamy, w jakich ilościach oraz jaki wpływ mają na stan naszej cery produkty, które jemy. Dlatego też odpowiednia i zbilansowana dieta może być sposobem na poprawienie wyglądu naszej twarzy, gdy borykamy się z problemem trądziku różowatego.

czytaj więcej

Bakteria Streptococcus agalactiae

Streptococcus agalactiae jest bakterią gram-dodatnią (barwi się na fioletowo w metodzie Grama), zaliczaną do paciorkowców, a konkretnie do ziarniaków. Drobnoustrój kolonizuje układ moczowo-płciowy i pokarmowy. Ponieważ cewka moczowa sąsiaduje z pochwą, bakteria nierzadko obecna jest w drogach rodnych kobiety. Patogen może powodować sepsę, zapalenie płuc, ostrą niewydolność oddechową oraz zapalenie opon mózgowych. Choroba nierzadko prowadzi do zapalenia błon płodowych, a konkretnie kosmówki i błony śluzowej macicy.

czytaj więcej

Kandydoza

Drożdżyce to choroby z grupy grzybic wywoływane najczęściej przez drożdżaki z rodzaju Candida i dlatego nazywane są kandydozami. W normalnych warunkach drożdże z rodzaju Candida żyją jako saprofity na skórze i błonach śluzowych oraz w jelicie grubym człowieka jako  naturalny składnik.Spełniają one wiele istotnych funkcji między innymi w jelicie uczestniczą w trawieniu cukru. Problemy pojawiają się w momencie osłabienia sił odpornościowych organizmu, który przestaje kontrolować liczebność grzybów, które nadmiernie rozrastając się zatruwają organizm produkowanymi toksynami.

czytaj więcej

Domowe sposoby na rwę kulszową

Jeśli chodzi o takie schorzenie, jak rwa kulszowa leczenie obejmuje stosowanie środków farmakologicznych w postaci leków przeciwzapalnych, rozkurczowych i przeciwbólowych. Oprócz tego, często stosowana jest fizykoterapia, czyli zespół metod, podczas których oddziałuje się na organizm bodźcami fizycznymi, które są pobierane z natury (np. elektroterapia, światłolecznictwo). Istnieje także szereg domowych metod leczenia rwy kulszowej, które może stosować każda osoba. Stanowią one doskonałe wsparcie dla terapii z wykorzystaniem środków leczenia farmakologicznego.

czytaj więcej

Nieprzyjemny zapach z pochwy – co to znaczy?

Nieprzyjemny zapach z pochwy – co to znaczy?

Każda kobieta zna woń swojej waginy. Niepokój u Pań wzbudza fakt, kiedy to pojawia się przykry zapach z pochwy. Może on bowiem oznaczać nieprzyjemną ale też nie groźną infekcję okolic intymnych bądź dość poważną ich chorobę. W obu przypadkach z pewnością pomogłaby wizyta u lekarza specjalisty, na przykład ginekologa, dermatologa lub wenerologa. Niestety wiele kobiet ją odwleka albo całkowicie z niej rezygnuje. Reakcję tą powoduje wstyd przed nieprzyjemnym zapachem pochwy. Na szczęście można już samemu…

czytaj więcej

Łupież pstry – jaką maść stosować?

Łupież pstry to bardzo nieprzyjemna choroba polegająca na powierzchniowym zakażeniu naskórka. Jest to odmiana grzybicy skóry, która najczęściej występuje na klatce piersiowej, tułowiu, szyi lub na owłosionej skórze głowy. Przyczyną dolegliwości jest kontakt z często spotykanymi drożdżakami Pityrosporum ovale. Charakterystycznymi, i niestety widocznymi również gołym okiem, objawami łupieżu pstrego są żółtobrunatne plamy o wielkości około 3–4 mm i tendencji do łączenia się ze sobą, tak że zmiany skórne zajmują dużą powierzchnie ciała.

czytaj więcej
1 2 3 9