Ból jądra – co oznacza?

Przyczyny bólu jądra są to zazwyczaj poważne choroby, które mogą doprowadzić do niepłodności. Istnieją jednak jeszcze groźniejsze przyczyny bólu jądra jak  pęknięcie tętniaka aorty brzusznej oraz nowotwory jąder, które to  stanowią zagrożenie dla życia mężczyzny. 

Ból jądra, a więc  „fabryki” plemników, może pojawić się  w każdym wieku począwszy od okresu noworodkowego aż do podeszłego. Najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych jest skręt jądra, a najbardziej najgroźniejszą pęknięcie tętniaka aorty brzusznej. Kolejną zagrażającą zdrowiu i życiu mężczyzny przyczyną bólu jądra może być nowotwór tego narządu. W przeciwieństwie do dwóch poprzedniej wymienionych schorzeń, nie objawia się on nagłym bólem. Nowotwór męskiego gruczołu rozrodczego najczęściej powoduje ból jądra przy dotyku, a nawet przebiegają bez dolegliwości bólowych, co wpływa na opóźnienie chorego u lekarza i daje złe rokowania.
Zobacz też – co powoduje ból jąder

Choroby jąder powodujące ból

  • nowotwór jądra – ból jądra nie należy do charakterystycznych  objawów nowotworu,występuje tylko w  zaledwie 10-15 proc. przypadków. Jądro może być jedynie bolesne tylko podczas dotykania. Co więcej jądro jest wyraźnie powiększone to właśnie jest to cecha rozpoznawcza. Pojawia się też obrzęk oraz stwardnienie jądra. Charakterystyczny jest również odczuwalny ciężar w mosznie oraz dyskomfort w podbrzuszu.
  • skręt jądra – objaw to silny ból prawego jądra lub ból lewego jądra, jednostronny ból o nagłym początku, który to może promieniować do pachwiny oraz podbrzusza. Co więcej charakterystyczny jest obrzęk oraz zaczerwienienie moszny, a także zanik odruchu mięśni dźwigacza jądra . Po zajętej stronie jądro jest asymetryczne,które jest też  ustawione poprzecznie oraz ułożone wysoko. Występują też gorączka i nudności. Choroba najczęściej dotyczy noworodków oraz chłopców będących w wieku dojrzewania. Praktycznie w ogóle nie występuje u mężczyzn w wieku podeszłym.
  • zapalenie najądrza objawia się ostrym lub podostrym początkiem bólu najądrza, niekiedy też jądra. Często pojawia się naciek zapalny moszny, co powoduje obrzęk i zaczerwienienie jąder. Pojawia się też odruch dźwigacza jądra. Zdarza się, że pojawiają się dolegliwości ze strony układu moczowego jak częstomocz lub bolesne oddawanie moczu, ale także wyciek z cewki moczowej. Zazwyczaj jest to na tle zakaźnym przy czym zakażenia przenoszone są najczęściej drogą płciową u aktywnych seksualnie mężczyzn.
  • zapalenie jądra, do którego może może dojść w przebiegu świnki, różyczki, zakażenia wirusami Coxsackie lub  echowirusem bądź parwowirusem. W przebiegu stanu zapalnego występuje ból i obrzęk jądra, które jest stwardniałe oraz  jamy brzusznej. Występuje też obrzęk i przekrwienie powrózka nasiennego. Stwierdza się również objawy ogólne, które to są charakterystyczne dla toczącego się w organizmie stanu zapalnego – gorączka, dreszcze i poty, osłabienie, nudności;

Czytaj więcej: http://urologiagdansk.pl/bol-jadra/

KOMENTARZE

  • Michał

    Ból jądra zawsze powinien wywołać natychmiastową reakcję. Przecież to jest nie do pomyślenia, żeby takie rzeczy lekceważyć. Ja nie wiem jak ktokolwiek może mieć wątpliwości.

  • Krzywy

    Wiesz jak to z ludźmi, często po prostu robią wszystko żeby do lekarza iść jak najpóźniej. Potem okazuje się, że już jest choroba tak rozwinięta, że leczenie jest znacznie trudniejsze. Ale każdy myślał „że samo przejdzie”…

Zostaw komentarz