Kolka nerkowa – niezwykle bolesna dolegliwość

Kolka nerkowa to niezwykle silny ból okolic lędźwiowych pleców, wynikający z przesuwania się kamienia nerkowego wzdłuż dróg moczowych. Do powstania kamieni może dojść na drodze różnorodnych mechanizmów, kluczowe jest natomiast stworzenie dogodnych warunków do krystalizacji moczu. Z jednej strony krystalizacji sprzyja kwaśny odczyn moczu, a zatem dieta bogata w białko, a także nadmiar wapnia, magnezu, cytrynianów.

Z drugiej – czynnikiem niekorzystnie wpływającym jest podaż dużych ilości szczawianów w diecie, które zawarte są m. in. w kawie i herbacie, rabarbarze, truskawkach, szpinaku, szczawiu czy czekoladzie. Inne czynniki sprzyjające rozwojowi kolki nerkowej to zbyt mała podaż płynów (poniżej 1200 ml dziennie), zaburzenia metaboliczne i hormonalne (np. niedoczynność przytarczyc), złamania i długotrwałe unieruchomienie czy predyspozycje genetyczne.

Znajomość czynników generujących kolkę nerkową jest kluczowa dla profilaktyki choroby oraz jej nawrotów. Wiele z nich można bowiem wyeliminować z życia codziennego, ograniczający tym samym do minimum ryzyko zachorowania. Kolka nerkowa ma bowiem charakter nawrotowy i jednorazowe wyleczenie nie daje gwarancji, że choroba nie powróci. A jej objawy są niezwykle dokuczliwe:

  • bardzo silny, skurczowy ból z okolicy lędźwiowej, który może trwać kilka minut lub nawet kilka dni; to, ile trwa kolka nerkowa zależy od lokalizacji kamienia i jego rozmiarów, co bezpośrednio przekłada się na możliwość jego samoistnego wydalenia z moczem; ból może zmieniać swoją lokalizację, co odpowiada przesuwaniu się kamienia wzdłuż układu moczowego
  • nudności i wymioty
  • dreszcze i podwyższona ciepłota ciała
  • trudności w oddaniu moczu, parcie na mocz, pieczenie podczas mikcji, krwiomocz

Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Gdy dolegliwości występują po raz pierwszy w życiu, gdy towarzyszy im gorączka lub krwiomocz lub gdy objawy są bardzo nasilone. Nie zaleca się samodzielnego leczenia kolki nerkowej u dzieci i kobiet w ciąży. Pierwszym etapem postępowania jest picie dużych ilości płynów (3 – 4 litry na dzień) i stosowanie leków rozkurczowych. Gdy to nie pomaga, należy rozpatrzyć rozbicie kamienia chemicznie lub ultradźwiękami albo usunięcie go chirurgicznie. Po ustąpieniu objawów i wyleczeniu kolki należy pamiętać o wykluczeniu z diety dużych ilości białka i szczawianów oraz wypijania dużych ilości niskozmineralizowanej wody niegazowanej. Ponadto zawsze trzeba jak najszybciej leczyć każdą infekcję dróg moczowych. Taka profilaktyka ograniczy nawroty choroby lub całkowicie ją wyeliminuje.

KOMENTARZE

  • słowik

    Mam chyba kolkę nerkową, ale nie jestem pewien czy to ten ból, bo właściwie to cały czas mi się wydawało, że bolą mnie plecy i to od kręgosłupa, ale wszystko wskazuje na to, że to właśnie objawy kolki nerkowej. Może są jakieś badania żeby to sprawdzić?

  • Edamski

    Są badania na kolkę nerkową ale termometrem ich w domu nie zrobisz. To nie jest mierzenie ciśnienia. Dlatego trzeba iść do lekarza i wszystko dokładnie opisać – kiedy boli, gdzie, o której godzinie, co się wcześniej robiło i tak dalej. Im więcej szczegółów, tym lepiej.

Zostaw komentarz