Kolka nerkowa to niezwykle silny ból okolic lędźwiowych pleców, wynikający z przesuwania się kamienia nerkowego wzdłuż dróg moczowych. Do powstania kamieni może dojść na drodze różnorodnych mechanizmów, kluczowe jest natomiast stworzenie dogodnych warunków do krystalizacji moczu. Z jednej strony krystalizacji sprzyja kwaśny odczyn moczu, a zatem dieta bogata w białko, a także nadmiar wapnia, magnezu, cytrynianów.
Z drugiej – czynnikiem niekorzystnie wpływającym jest podaż dużych ilości szczawianów w diecie, które zawarte są m. in. w kawie i herbacie, rabarbarze, truskawkach, szpinaku, szczawiu czy czekoladzie. Inne czynniki sprzyjające rozwojowi kolki nerkowej to zbyt mała podaż płynów (poniżej 1200 ml dziennie), zaburzenia metaboliczne i hormonalne (np. niedoczynność przytarczyc), złamania i długotrwałe unieruchomienie czy predyspozycje genetyczne.
Znajomość czynników generujących kolkę nerkową jest kluczowa dla profilaktyki choroby oraz jej nawrotów. Wiele z nich można bowiem wyeliminować z życia codziennego, ograniczający tym samym do minimum ryzyko zachorowania. Kolka nerkowa ma bowiem charakter nawrotowy i jednorazowe wyleczenie nie daje gwarancji, że choroba nie powróci. A jej objawy są niezwykle dokuczliwe:
- bardzo silny, skurczowy ból z okolicy lędźwiowej, który może trwać kilka minut lub nawet kilka dni; to, ile trwa kolka nerkowa zależy od lokalizacji kamienia i jego rozmiarów, co bezpośrednio przekłada się na możliwość jego samoistnego wydalenia z moczem; ból może zmieniać swoją lokalizację, co odpowiada przesuwaniu się kamienia wzdłuż układu moczowego
- nudności i wymioty
- dreszcze i podwyższona ciepłota ciała
- trudności w oddaniu moczu, parcie na mocz, pieczenie podczas mikcji, krwiomocz
Kiedy należy zgłosić się do lekarza? Gdy dolegliwości występują po raz pierwszy w życiu, gdy towarzyszy im gorączka lub krwiomocz lub gdy objawy są bardzo nasilone. Nie zaleca się samodzielnego leczenia kolki nerkowej u dzieci i kobiet w ciąży. Pierwszym etapem postępowania jest picie dużych ilości płynów (3 – 4 litry na dzień) i stosowanie leków rozkurczowych. Gdy to nie pomaga, należy rozpatrzyć rozbicie kamienia chemicznie lub ultradźwiękami albo usunięcie go chirurgicznie. Po ustąpieniu objawów i wyleczeniu kolki należy pamiętać o wykluczeniu z diety dużych ilości białka i szczawianów oraz wypijania dużych ilości niskozmineralizowanej wody niegazowanej. Ponadto zawsze trzeba jak najszybciej leczyć każdą infekcję dróg moczowych. Taka profilaktyka ograniczy nawroty choroby lub całkowicie ją wyeliminuje.
Mam chyba kolkę nerkową, ale nie jestem pewien czy to ten ból, bo właściwie to cały czas mi się wydawało, że bolą mnie plecy i to od kręgosłupa, ale wszystko wskazuje na to, że to właśnie objawy kolki nerkowej. Może są jakieś badania żeby to sprawdzić?
Są badania na kolkę nerkową ale termometrem ich w domu nie zrobisz. To nie jest mierzenie ciśnienia. Dlatego trzeba iść do lekarza i wszystko dokładnie opisać – kiedy boli, gdzie, o której godzinie, co się wcześniej robiło i tak dalej. Im więcej szczegółów, tym lepiej.