Do dosyć częstych schorzeń, które występują u małych dzieci, należy niestety stulejka u chłopców. W takiej sytuacji należy bacznie obserwować dziecko. Jeśli nie będzie ona ustępować z wiekiem, należy zgłosić się do lekarza. Może się okazać, że pojawia się właściwa stulejka u dzieci, która musi być leczona.
Co to jest stulejka?
Stulejka jest to zwężenie napletka na prąciu, uniemożliwiające odsłonięcie żołędzi. Może ono być całkowite lub częściowe. Stulejka całkowita, inaczej pełna, nie pozwala w ogóle odsłonić żołędzi, a stulejka częściowa, zwana też niepełną, daje możliwość częściowego odsłonięcia żołędzi.
Stulejka może być wrodzona lub nabyta. W pierwszym przypadku, istnieje od urodzenia dziecka i nie ustępuje z wiekiem. W drugim, stulejka może się pojawić już w późniejszym czasie, w zasadzie w każdym wieku. Na pojawianie się stulejki nabytej wpływać mogą m.in stany zapalne napletka lub cewki moczowej, choroby, takie jak cukrzyca, nieprawidłowa higiena miejsc intymnych, a także inne choroby, w tym liszaj.
W zależności od stopnia zaawansowania zamknięcia, stulejka może powodować wiele problemów. Stulejka powoduje gromadzenie się różnych substancji, w tym moczu, pod napletkiem i powodowanie stanów zapalnych. Te z kolei, jeśli nie będą leczone, mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń, łącznie z rakiem prącia. Mogą powodować także zapalenie dróg moczowych, a nawet przyczyniać się do przenoszenia chorób płciowych. Poza tym, stulejka może też uniemożliwiać stosunek płciowy lub powodować ból.
Stulejka u dzieci. Jak z nią postępować?
Rodzice powinni pamiętać, że do około trzeciego roku życia u chłopców występuje tzw. stulejka fizjologiczna, czyli napletek jest nieodprowadzalny i jest to sytuacja normalna. Do tego czasu nie należy podejmować żadnych działań, a jedynie w końcowym okresie tego czasu obserwować sytuację. Ze stulejką patologiczną mamy do czynienia dopiero wtedy, gdy wokół napletka pojawia się wąski białawy pierścień przy próbie zsunięcia napletka z żołędzi. Należy bezwzględnie nie próbować zsuwać napletka u małych chłopców, ponieważ działanie takie może przynieść odwrotny skutek, powodując blizny i jeszcze pogłębiając stulejkę, sprawiające przy tym, że ze stanu stulejki fizjologicznej zmieni się w stulejkę, będącą schorzeniem. Więcej na stronie: http://stulejka.edu.pl/stulejka/stulejka-u-dzieci/
Wówczas dopiero mamy do czynienia ze stanem, kiedy możemy powiedzieć, że stulejka u dziecka stanowi problem i jest stanem chorobowym. W takiej sytuacji należy zgłosić się dzieckiem do urologa dziecięcego. Jeśli stan stulejki nie jest bardzo zaawansowany, lekarze najczęściej zalecają fizjoterapię, czyli systematyczne odciągnie napletka, zazwyczaj w kąpieli.
Leczenie stulejki
Jeśli takie działania nie przynoszą skutku, stosuje się metody chirurgiczne. W najłagodniejszych przepadkach jest to zabieg plastyczny, poszerzający ujście napletka. W bardziej zaawansowanej stulejce stosuje się usunięcie części napletka tak, aby doprowadzić do częściowego lub całkowitego odsłonięcia żołędzi, albo całkowite usunięcie napletka, czyli de facto obrzezanie. Zabiegi wykonuje się przy znieczulenie miejscowym. Okres gojenia się ran wynosi zazwyczaj koło tygodnia i pacjent wraca do pełnej sprawności.
Rodzice powinni pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i stulejka u dziecka nie jest identyczna w każdym przypadku. Wszelkie stany odbiegające od normy należy bezwzględnie konsultować z lekarzem.
Nie ma się co cackać, bo stulejka w dużej mierze może zahamować wzrost penisa, a dla małego dziecka to nie jest żaden problem, a dla nastolatka to już nie będzie tak hop siup.