Kamica nerkowa – co to jest?

Kamica nerkowa dobrze znana również pod nazwą kamicy moczowej. Polega na występowaniu kamieni nerkowych lub piasku nerkowego (w zależności od wielkości) w nerka oraz/lub moczowodach. Składają się one ze składników zawartych w moczu, które w naturalnych warunkach są w nim rozpuszczone i wydalane wraz z moczem. Najczęściej objawia się między 30 a 50 rokiem życia.

Przyczyny:

Bardzo ważnym aspektem w przypadku tej choroby są geny. Albowiem kamica nerkowa jest chorobą dziedziczną, jeśli ktoś w rodzinie na nią chorował, wówczas jesteśmy dużo bardziej narażeni na jej wystąpienie.

Małe spożycie płynów w ciągu dnia powoduje gęstnienie moczu. W jego wyniku którego substancje zawarte w moczu ulegają krystalizacji.

Przyczyną mogą być także nieprawidłowa budowa układu moczowego oraz przyjmowanie niektórych leków.

Nie rzadko winna jest nasza dieta, otyłość, czy bierny tryb życia

Objawy:

Najbardziej powszechnym objawem kamicy nerkowej, są napady kolki nerkowej. Objawia się ona silnym bólem w okolicach lędźwi oraz cewki moczowej, może promieniować do łopatek.

Innym objawem jest krwiomocz, parcie na pęcherz, gorączka oraz wzdęcia.

W niektórych przypadkach występuje problem z chodzeniem.

Mogą występować także chwilowe drętwienia nóg (zwłaszcza ud).

Kamica nerkowa najczęściej manifestuje się ostrym bólem podbrzusza lub brzucha i pleców ( w okolicy lędźwiowej). Pacjenci skarżą się również na   bóle podczas oddawania moczu, częstomocz, pieczenie podczas oddawania moczu – jeśli kamień znajduje się w ujściu pęcherzowym moczowodu lub pęcherzu moczowym. Często występuje również  kolka nerkowa charakteryzująca się nagłym i bardzo silnym bólem w okolicy lędźwiowej spowodowanym zablokowaniem moczowodu przez kamień i zastojem moczu.- powiedział Dr n. med. Jerzy Michajłowski, specjalista urolog, FEBU, Kierownik Europejskiego Instytutu Badań nad Kamicą Nerkową, pracuje na Oddziale Urologii Szpitala Wojewódzkiego w Gävle (Szwecja) oraz prowadzi praktykę prywatną w Gdańsku.

Metody leczenia:

Jeśli kamień jest duży i przeszkadza nam w codziennym życiu, wówczas niezbędna jest operacja jego usunięcia. Jeżeli natomiast kamień jest duży, ale nie przeszkadza nam w funkcjonowaniu oraz nie ma ryzyka, że się przemieści wtedy operacja nie jest konieczna, z kamieniem można żyć.

Piasek nerkowy czyli bardzo małe kamienie nerkowe można wyleczyć bez ingerencji lekarza. Zaleca się wówczas picie dużej ilości wody oraz podaje się leki które je rozpuszczają. Kamienie powinny wyjść same wraz z moczem.

Poleca się również pić napoje moczopędne, takie jak piwo, sok żurawinowy czy herbatę z pokrzywy.

Profilaktyka:

Kluczem do wszystkiego jest picie dużej ilości wody. Odpowiednie nawodnienie jest podstawą w zapobieganiu tej chorobie. Zmiana diety na bardziej lekką, używanie jak najmniejszej ilości soli kuchennej, jak również dążenie do odpowiedniej dla nas masy ciała. Uprawianie sportu, ponieważ bierny tryb życia sprzyja zachorowaniu na kamice nerkową. Unikanie mocno słonych rzeczy, bo prowadzą one do obniżenia ilości wody w naszym organizmie  Nie należy ignorować objawów kamicy nerkowej, początkowo ból jest niewielki, prawie niewyczuwalny. Choroba nie musi, ale może nabrać takiej siły, że ból będzie nie do wytrzymania. Nie warto.

Zostaw komentarz