Chroń swoje zdrowie – zapalenie pęcherza moczowego

Żaden człowiek, który nie wykazuje cech zaburzeń psychicznych, z całą pewnością nie lubi być chory. Choroba to ból i dyskomfort – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Tym bardziej uciążliwy, im bardziej uciążliwa jest dolegliwość. Na przykład takie infekcje i choroby układu moczowego. Mało jest dolegliwości, które sprawiają równie mocny dyskomfort, również ten psychiczny, związany ze wstydem. A przecież choroby układu moczowego to choroby jak wszystkie inne. I po prostu mogą się zdarzyć.

Każdemu, bo nikt nie ma stuprocentowej odporności na choroby. Choroby po prostu się zdarzają. Oczywiście można – a nawet trzeba – się przed nimi chronić. Profilaktyka zdrowotna jest przecież naprawdę bardzo ważna. I bez wahania powie nam o tym każdy urolog, któremu leży na sercu dobre zdrowie pacjentów.

Ważna rola profilaktyki

Zapalenie pęcherza to z całą pewnością nie jest rzecz przyjemna. Jest bardzo uciążliwa, nierzadko bolesna i zwyczajnie wstydliwa. Choć przecież to choroba jak każda inna. Jednak choroby układu moczowego objęte są pewnym tabu. Wstydzimy się mówić o tej sferze swojego życia. Wstydzimy się chorób układu moczowego. Jednak żaden wstyd nie powinien nikogo powstrzymywać przed wizytą u specjalisty. Poradnia urologiczna to miejsce dokładnie takie samo, jak każde inne. I w żadnym wypadku nie należy się go wstydzić. W końcu chorowanie to rzecz może i bardzo nieprzyjemna i w najlepszym wypadku tylko problematyczna, jednak jest to z całą pewnością rzecz ludzka. A skoro tak – nie warto się wzbraniać przed wizytą u lekarza. W końcu od wieków już funkcjonuje powiedzenie „człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce”. Warto o tym pamiętać.
Warto też, przede wszystkim, pamiętać o profilaktyce. Przed chorobami naprawdę można, a nawet – trzeba – się chronić. Jak?

Jak się chronić przed zapaleniem pęcherza

Nie ulega wątpliwościom – naprawdę warto jest dbać o stan naszego pęcherza i dróg moczowych. Ale jak to robić? Na szczęście nie można powiedzieć, że zasady profilaktyki są jakieś specjalnie trudne czy wymagające od człowieka sporo zachodu. Na szczęście jest dokładnie odwrotnie. Wystarczy pamiętać o kilku złotych zasadach, a z całą pewnością szanse na zapalenie pęcherza zostaną zminimalizowane. A przecież dokładnie o to chodzi. O czym więc warto pamiętać?
– należy pić minimum dwa litry wody dziennie – wszystko, oczywiście zależy od warunków zewnętrznych i potrzeb indywidualnych danego człowieka, jednak wszystko nadal sprowadza się do tego, że częste płukanie pęcherza nie pozwala namnażać się bakteriom, które mogłyby doprowadzić do właśnie zapalenia pęcherza,
– zimno sprzyja zapaleniom. To prosty fakt, który naprawdę bardzo warto sobie przyswoić. W związku z nim naprawdę warto ubierać się adekwatnie do pogody i nie wychładzać dolnych partii swojego ciała, kierując się przy tym modą czy jakimikolwiek innymi wymogami. Zdrowie to w końcu rzecz, która jest zdecydowanie najważniejsza.
– w żadnym wypadku nie należy zwlekać z pójściem do toalety. Takie zwlekanie sprzyja namnażaniu bakterii.

KOMENTARZE

  • Lekario

    Trzeba jak najwięcej pić i jak najczęściej oddawać mocz, to nie będzie zapalenia pęcherza ani żadnej innej choroby. Lepiej już całkowicie sobie odpuścić trzymanie, bo im szybciej się człowiek będzie wypróżniał, tym szybciej będzie lepiej i zdrowiej.

  • Siwy

    U nas najtrudniej przekonać ludzi do rzeczy najbardziej oczywistych. Bo picie wody jest wręcz zbawienne przy wielu chorobach, zapobiega tak dużej liczbie dolegliwości, że nie starczy miejsca żeby wymienić. Zapalenie pęcherza też się bierze z tego, że za wolno jest opróżniany i przepłukiwany.

Zostaw komentarz