Jak rozpoznać lambliozę

Lamblioza jest częstą chorobą pasożytniczą. Występuje ona głównie u dzieci w wieku przedszkolnym oraz u osób dorosłych, nieprzestrzegających podstawowych zasad higieny. Narażone są na nią także osoby utrzymujące kontakty seksualne z nieznanymi osobami lub homoseksualiści. Do zakażenia zwykle dochodzi przez wypicie wody lub spożycie pokarmu zanieczyszczonego cystami lamblii. Chorobą zarazić się można jednak także przez brak higieny rąk w toaletach publicznych lub poprzez bezpośredni kontakt z chorym. Przyczyny lambliozy są więc łatwe do wykluczenia, jeśli…

czytaj więcej

Jak groźna jest kamica żółciowa?

Wiele chorób, na których zapadają ludzie w różnym wieku nie daje absolutnie żadnych objawów. Często wynika to przede wszystkim ze specyfiki schorzenia, które do pewnego momentu nie jest w żaden sposób uciążliwe, ale jednocześnie jest obecne w ciele chorego.

czytaj więcej

Wzdęcia

Wzdęcia są przypadłością, która wystąpiła choć raz w życiu u każdego człowieka. Zazwyczaj, jeśli występują sporadycznie, są jedynie uciążliwe, ale niegroźne. Jeśli pojawiają się częściej i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, należy zasięgnąć porady lekarza, zamiast brać kolejne leki bez recepty. Niekiedy wystarczająca jest zmiana trybu życia i diety, czasem jednak niezbędne będzie przyjmowanie odpowiednich leków, bądź długie diagnozowanie przyczyny powstawania wzdęć.

czytaj więcej

Choroba refluksowa – objawy

Choroba refluksowa – objawy

Każdy, kogo dotknęła choroba refluksowa doskonale wie jaki to dyskomfort na co dzień. Warto wiedzieć, czy można sobie pomóc w przypadku wystąpienia objawów i czy istnieje szansa na pełne wyleczenie. To schorzenie to następstwo refluksu, czy cofania się spożytego pokarmu z żołądka do przełyku. Jest to zwykle sytuacja patologiczna, wyłączając fizjologiczny refluks u niemowląt. Kwas solny z żołądka może wyrządzić wiele szkód. Ponadto refluks może pojawiać się w nocy, co jest bardzo niebezpieczne.

czytaj więcej