Jak groźna jest kamica żółciowa?

Wiele chorób, na których zapadają ludzie w różnym wieku nie daje absolutnie żadnych objawów. Często wynika to przede wszystkim ze specyfiki schorzenia, które do pewnego momentu nie jest w żaden sposób uciążliwe, ale jednocześnie jest obecne w ciele chorego.

Tak jest również w przypadku kamicy żółciowej, jednego z najczęściej występujących schorzeń układu pokarmowego i trawiennego. Niestety, kamica żółciowa jest w stanie powodować również bardzo bolesne, ostre kolki, które źle wpływają na samopoczucie i zdrowie chorego.

Czym jest kamica żółciowa?

Kamica żółciowa to choroba, która atakuje przede wszystkim pęcherzyk żółciowy. Zazwyczaj ten niewielki organ produkuje żółć, w której rozpuszczają się rozmaite substancje o różnym znaczeniu dla organizmu. Żółć z pęcherzyka żółciowego bierze udział również w samym procesie trawienia, zwłaszcza w przypadku tłuszczy i białek. Jeśli upośledzona zostaje czynność pęcherzyka żółciowego, to dochodzi do sytuacji, w której nie działa on prawidłowo. W takim przypadku tworzą się w nim rozmaite złogi, zwane również kamieniami żółciowymi. Poważny, zaawansowany stan kamicy żółciowej zazwyczaj nie tylko powoduje silny ból, ale również może prowadzić do poważnych zaburzeń pracy trzustki, przewlekłego stanu zapalnego czy nawet żółtaczki

Objawy kamicy żółciowej

Kamica żółciowa do pewnego momentu nie daje żadnych objawów, bądź są to objawy, których chory nie kojarzy akurat z tym schorzeniem. Początkowo jedynymi oznakami choroby mogą być odbijanie i występujące z rzadka mdłości. Jeśli dochodzi do stanu ostrego zapalenia, to zazwyczaj kamica żółciowa daje triadę objawów, zwaną triadą Charcota. Pojawia się wówczas silny ból w nadbrzuszu, któremu towarzyszy żółtaczka mechaniczna, wynikająca z zatkania przewodu żółciowego, a także wysoka gorączka, z czasem pojawiającymi się dreszczami. Objawy te powinny skłonić chorego do zasięgnięcia pilnej porady lekarskiej, jako że poważne stany kolki żółciowej mogą wymagać interwencji chirurgicznej.

Przyczyny kamicy żółciowej

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że na kamicę żółciową często pracują sobie przez wiele dni, miesięcy, a nawet lat. Jednym z podstawowych powodów, dla których pojawia się częściej u niektórych chorych, jest otyłość, spowodowana nieprawidłową dietą oraz brakiem aktywności fizycznej. Pojawieniu się kamicy sprzyja dieta bogata w białka oraz cholesterol. Co więcej, częściej choroba objawia się u kobiet, zwłaszcza tych, które przechodziły liczne przemiany hormonalne, związane na przykład z ciążami. Co więcej, jest to również schorzenie mogące częściej objawiać się u cukrzyków. I choć otyłość jest niebezpieczna, to równie często kamica żółciowa występuje u osób, które regularnie się chłodzą, albo nagle tracą wiele kilogramów.

Leczenie kamicy żółciowej

Kamica żółciowa jest schorzeniem, które wymaga bezwzględnej opieki lekarza – przynajmniej internisty, często natomiast gastrologa. Niekiedy leczenie odbywa się wraz z hospitalizacją, zwłaszcza wówczas, gdy niezbędny jest zabieg operacyjnego usuwania kamieni żółciowych. Alternatywną dla operacji metodą leczenia jest też zabieg endoskopowy, albo laparoskopowy. U osób, które z różnych powodów nie kwalifikują się do leczenia operacyjnego, przeprowadza się zazwyczaj albo litotrypsję, albo farmakologiczne rozpuszczanie i wydalanie kamieni żółciowych wraz z podawaniem leków rozkurczowych. Istotne jest, aby chory utrzymywał lekkostrawną dietę wątrobową, która pozwoliłaby na naturalne unormowanie pracy pęcherzyka żółciowego i zapobiegłaby tworzeniu się kolejnych złogów. Warto również skorzystać z porady hepatologa.

KOMENTARZE

  • Adam

    Najgorsze jest to, że polskim lekarzom najzwyczajniej w świecie brakuje taktu. U mnie przy diagnozowaniu kamicy żółciowej przy każdym obchodzi każdy kolejny lekarz i lekarka pytali bez skrępowania przy wszystkich na sali czy nadużywam alkoholu. Na koniec się już wkurzułem, więc jak przyszedł kolejny to zanim zaczął gadań, powiedziałem, że NIE PIJĘ. I się dziwnie małolat zmieszał.

    • Mysia

      Hahahaha, niezła historia. Posiedź sobie na SORze kilka godzin, najlepiej w nocy, to zobaczysz jak lekarze traktują pacjentów. Kamica żółciowa to małe miki, czasem ludzie zwijają się w bólu, a oni nic, bo mają „ważniejsze sprawy”. To jest masakra, bo według mnie lekarz powinien traktować swoją pracę jak misję, a nie jak robotę w fabryce. I to takiej, która wcale nie ma napiętych terminów…

Zostaw komentarz