Wzdęcia

Wzdęcia są przypadłością, która wystąpiła choć raz w życiu u każdego człowieka. Zazwyczaj, jeśli występują sporadycznie, są jedynie uciążliwe, ale niegroźne. Jeśli pojawiają się częściej i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, należy zasięgnąć porady lekarza, zamiast brać kolejne leki bez recepty. Niekiedy wystarczająca jest zmiana trybu życia i diety, czasem jednak niezbędne będzie przyjmowanie odpowiednich leków, bądź długie diagnozowanie przyczyny powstawania wzdęć.

Występowanie wzdęć uwarunkowane jest wieloma czynnikami. Stwierdzono, że z powodu wzdęć, jak i gazów, częściej cierpią kobiety; u nich dodatkowo nagromadzenie gazów występuje częściej podczas miesiączki czy w ciąży. Wzdęcia występują u ludzi bez względu na wiek – stwierdza się je nawet u niemowląt. Najczęstszym objawem nagromadzenia gazów jest wyraźnie wzdęty brzuch – dolegliwość ta zwana jest również bębnicą, ponieważ brzuch wygląda wówczas jak bęben. Często wzdęciom towarzyszy potrzeba oddawania gazów, kłopotliwa w towarzystwie czy w pracy. W przypadku silnych wzdęć pojawić się mogą również zaparcia czy bóle brzucha.

Wzdęcia występujące sporadycznie to problemy gastryczne, które dotykają każdego człowieka. Zazwyczaj taki stan powodowany jest nieprawidłowym żywieniem, spożyciem bardzo tłustych pokarmów, albo przejedzeniem. Taka postać wzdęć nie jest jednak groźna dla zdrowia, choć może być kłopotliwa, jeśli pojawia się np. podczas spotkania z przyjaciółmi.

Wzdęcia występujące regularnie wymagają interwencji lekarza i przeprowadzenia odpowiedniego wywiadu. Często jedynie rozmowa z chorą osobą wystarcza, aby stwierdzić przyczynę wzdęć. Zazwyczaj przyczyną jest bowiem nieprawidłowe żywienie – jedzenie w pośpiechu, spożywanie obfitych posiłków po okresie dłuższego poczucia głodu. Za powstawanie wzdęć odpowiedzialny jest również bezruch czy siedzący tryb życia. Jeśli jednak przyczyny powstawania wzdęć pozostają nieznane, niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowych badań. Zdarza się, że wzdęcia połączone są np. z zespołem jelita drażliwego.

W ostatnich latach zdecydowanie wysoki wpływ na występowanie problemów ze wzdęciami ma stres. Współczesny tryb życia – spożywanie posiłków w pośpiechu, nieprawidłowa dieta, przetworzone pokarmy – mogą być bezpośrednimi przyczynami występowania nie tylko długotrwałych wzdęć, jak również innych problemów gastrycznych. Osoby, które przez długi okres pozostają pod silnym stresem, cierpią zazwyczaj na wzdęcia uwarunkowane psychicznie. Stan ten może być bardzo poważny, jeśli uniemożliwia normalne życie społeczne człowieka, np. powoduje lęk przed wychodzeniem na spotkania towarzyskie.

W przypadku wzdęć najważniejsza jest odpowiednia dieta – mało tłuszczy, smażonych i przetworzonych pokarmów. Nie należy spożywać również wzdymających warzyw strączkowych. W przypadku, gdy dopadną nas wzdęcia, najlepiej jest wybrać się na spacer – ruch sprzyja rozbiciu i uwolnieniu zgromadzonych gazów. W domu można wziąć ciepłą kąpiel, albo zrobić sobie ciepły okład na brzuch. Osoby cierpiące na wzdęcia muszą zastanowić się też, czy nie cierpią na nietolerancję laktozy.

Zostaw komentarz