Być może nie każdy słyszał o łysieniu plackowatym. Warto jednak przyjrzeć się nieco bliżej tej nieprzyjemnej chorobie zapalnej, ponieważ jest ona jedną z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Powinniśmy więc wiedzieć, jakie są jej objawy i jak możemy z nią walczyć. Najczęściej łysienie plackowate kojarzy się jedynie z włosami na głowie, ale równie dobrze może powodować ich utratę w innych początkowo pokrytych włosami obszarach skóry, na przykład na brwiach. Tracimy owłosienie, ponieważ uszkodzeniu ulegają ich mieszki. W przypadku łysienia plackowatego charakterystyczne jest w następstwie powstawanie na skórze łysych obszarów o plackowatych kształtach.
Sprawdź, czy nie masz objawów choroby
Zobacz także: Trycholog Gdańsk – gabinet leczenia łysienia
Na łysienie plackowate najbardziej narażone są młode osoby, a zdarza się, że nawet dzieci. Jeżeli na dawniej owłosionych obszarach ciała (często najszybciej da się to zauważyć na głowie) zaczynają powstawać łyse plackowate obszary, powinniśmy zgłosić się do specjalisty, nazywanego trychologiem, który zajmuje się włosami oraz skórą głowy, więc będzie w stanie udzielić nam profesjonalnej pomocy. Niepokój powinno w nas wzbudzić również zniszczenie płytki paznokcia, ten objaw również zaobserwowano bowiem u niektórych chorych na łysienie plackowate. Jeżeli w naszym organizmie pojawią się jakiekolwiek tego typy zmiany, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u specjalisty. Łysienie plackowate to bowiem trudna do wyleczenia choroba, więc najlepiej jest zacząć walkę z nią najszybciej jak to możliwe, aby móc skutecznie się jej pozbyć i znowu cieszyć się zdrowymi włosami.
Przyczyny łysienia plackowatego
Wszyscy chcieliby wiedzieć, dlaczego zapadają na tą chorobę zapalną, jednak niełatwo jest im udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przyczyny łysienia plackowatego nadal nie są jeszcze w stu procentach poznane. Przyjmuje się, że najprawdopodobniej choroba ta ma podłoże autoimmunologiczne, czyli uszkadzanie mieszków włosowych jest powodowane przez nasz układ odpornościowy. Zdarza się również, że łysienie plackowate jest chorobą dziedziczoną. Ponadto schorzenie często towarzyszy między innymi: atopowemu zapaleniu skóry, zapaleniu jelita grubego, zapaleniu tarczycy, cukrzycy typu 1 czy choćby zespołowi Downa. Niektórzy twierdzą, że łysienie plackowate jest powodowane przez takie czynniki, jak: niedobory niezbędnych składników mineralnych, na przykład cynku, silny stres i problemy emocjonalne lub zaburzenia naczyniowe skóry głowy.
Sposoby leczenia
Łysienie plackowate niestety jest chorobą, której wyleczenie jest trudne i czasochłonne. Ponadto czasami zdarza się, że nie przynosi oczekiwanych efektów. Warto jednak podjąć walkę z chorobą z pomocą trychologów. Wybiorą oni najodpowiedniejszy dla nas sposób leczenia choroby, na przykład naświetlanie promieniami UVA i UVB, ochłodzenie tkanek podtlenkiem azotu, stosowanie silnych alergenów kontaktowych czy użycie na skórę specjalnych płynów, które pobudzą porost włosów.