Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa to jedna z wielu chorób układu oddechowego. Zdiagnozowanie tej choroby jest dość proste, przede wszystkim ze względu na jednoznaczne objawy. Jedyną rzeczą, która może sprawić lekarzowi trudność, jest konkretne wskazanie na czynnik, który jest tą właściwą przyczyną choroby. Dlatego też bardzo ważne przy diagnozowaniu pacjenta jest przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu oraz właściwa terapia, która polega na zbadaniu reakcji pacjenta.

Przyczyny astmy
Przyczyn astmy oskrzelowej jest bardzo dużo. Z reguły jest to raczej zespół pewnych czynników, które powodują chorobę. Podłoże do powstania astmy stanowią różne mechanizmy zapalne i alergiczno – immunologiczne, a także reakcje alergiczne, powstające w wyniku kontaktu z danymi substancjami. Czynniki powstawania astmy dzieli się na genetyczne oraz środowiskowe.

Czynniki genetyczne są przekazywane wraz z genami, są to pewne predyspozycje, które mogą wywoływać astmę oskrzelową o odmianie atopowej. Z reguły takie predyspozycje uaktywniają się poprzez kontakt z alergenami.
Natomiast czynniki środowiskowe to przede wszystkim konkretne alergeny, zanieczyszczenie powietrza, roztocza czy kurz. Ze względu na to, iż obecność konkretnego alergenu w powietrzu może się wahać, to też ataki kaszlu mogą być mniej lub bardziej nasilone.

Astma oskrzelowa u dzieci
Obecnie na astmę oskrzelową cierpi około 1,5% społeczności, z czego aż 30% stanowią dzieci. Wpływ na to mają przede wszystkim inne choroby alergiczne czy też zakaźne, zwłaszcza te związane z układem oddechowym; duża wilgotność powietrza, dym papierosowy czy niska temperatura. Ataki astmy stają się silniejsze zwłaszcza w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie alergeny nie mają drogi ujścia.

Leczenie astmy oskrzelowej
Astmę oskrzelową leczy się głównie objawowo. Wiąże się to z identyfikacją danego czynnika alergizującego oraz ze staraniem się unikania kontaktu z tym właśnie alergenem. W czasie ataków kaszlu o różnym nasileniu, pacjentom podaje się leki doraźne. Przepisuje je lekarz. Mają one na celu przede wszystkim zmniejszenie duszności u chorej osoby oraz zahamowanie różnorodnych reakcji alergicznych.

Zapobieganie astmie oskrzelowej

Aby możliwie jak najbardziej zapobiec astmie oskrzelowej należy przede wszystkim:
– dbanie o to, aby nie rozwinęły się jakiekolwiek stany zakaźne dróg oddechowych;
– dbanie o systematyczne leczenie wszelkich stanów alergicznych;
– staranie się, aby unikać miejsc zapylonych, zadymionych, mglistych oraz z dużym poziomem wilgotności;
– systematyczne likwidowanie wilgoci i zagrzybień w domu;
– staranie się o zlikwidowanie palenia papierosów i przebywania w dymie papierosowym;
– wykluczenie ze swojej diety wszelkich napojów czy pokarmów, które powodują lub nasilają ataki kaszlu;
– staranie się o całkowite bądź przynajmniej częściowe zniwelowanie kontaktu z substancjami, które powodują lub znacznie nasilają duszności;
– bezwzględne usunięcie z mieszkania wszelkich roślin doniczkowych, które wyzwalają bądź nasilają ataki kaszlu;
– częste i regularne wietrzenie mieszkania;
– unikanie nadmiernego stresu i wszelkich sytuacji konfliktowych;
– utrzymywanie dobrego stanu sprawności fizycznej i higieniczny tryb życia;
– konsultowanie się z lekarzem, zwłaszcza w kwestii wykluczenia lekarstw, które mogą powodować lub nasilać duszności.

KOMENTARZE

  • Joszka

    U mnie astma była a właściwie jest efektem tego, że przez prawie 20 lat paliłam papierosy. Jedyny plus jest tego ,że dzięki chorobie mogłam praktycznie w ciągu dwóch tygodni rzucić palenie. Choroba pozostała, astma oskrzelowa dokucza, ale z drugiej strony reszta organizmu na pewno zdrowsza.

Zostaw komentarz