Najczęściej występujące rodzaje kaszlu

Najczęściej występujące rodzaje kaszlu

Podobne artykuły

Kaszel jest jednym z naturalnych odruchów służących do ochrony organizmu przed dostawaniem się do niego niepożądanych substancji. Zwykle występuje przy różnych chorobach wraz z innymi dolegliwościami, dlatego sam w sobie uchodzi za mało poważny z punktu zdrowotnego problem. Oczywiście jego znaczenia nie dostrzega się, dopóki nie staje się on długotrwały i uciążliwy.

Sam kaszel można podzielić na wiele rodzajów, a do najpopularniejszych należą zwykle następujące po sobie suchy oraz mokry.

  • Przyczyną kaszlu suchego może być wiele rzeczy, a wśród nich nadwrażliwe po
  • zakażeniu dróg oddechowych oskrzela,
  • przewlekłe zapalenie dróg oddechowych, astma oskrzelowa, przyjmowanie
  • leków na nadciśnienie tętnicze,
  •  najbardziej poważnych choroba nowotworowa płuc.

Sprawdź także: Jak uchronić się przed alergią na kurz?

Diagnostyka suchego kaszlu może wymagać wykonania badania RTG klatki piersiowej, więc wizyta u lekarza jest koniecznością przy jego dłuższym występowaniu.

Przy kaszlu mokrym przyczynę określić można na podstawie charakteru plwociny. Zakażenie zatok przynosowych, płuc lub oskrzeli oznacza ropna wydzielina mająca żółty lub zielony kolor, gęsta i lepka poranna wydzielina z dróg oddechowych sygnalizuje przewlekłe zapalenie oskrzeli lub obturacyjną chorobę płuc, a wydzielina z zawartością grudek lub czopów świadczyć może o zakażeniu grzybiczym lub mukowiscydozie.

Kaszel alergiczny jest reakcją na kontakt z alergenami i chroni przed ich dostaniem się do organizmu, opcjonalnie może mu towarzyszyć bezbarwny śluz. Najczęściej wywołują go pyłki, roztocza, zwierzęca sierść, zarodniki pleśni. Śluz spływający w dół gardła wytwarzany przez kontakt z drażniącymi substancjami prowokuje organizm do reakcji ochronnej, czyli właśnie kaszlu. W alergii towarzyszącymi kaszlowi objawami są kichanie, łzawienie oraz swędzenie oczu, podrażnienie gardła i błony śluzowej nosa.

Kaszel może sygnalizować tak wiele chorób, że nie powinno się go lekceważyć idąc za powszechnie uznanym myśleniem, że nie jest on niczym niebezpiecznym. Gdy pojawia się z niepokojącym natężeniem lub długotrwałością konieczna jet wizyta u lekarza, by stwierdzić jego przyczynę oraz ustalić odpowiednie leczenie.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem http://magazynwitalny.pl/

Zostaw komentarz