Powikłania anginy u dzieci

Małe dziecko, które nie posiada jeszcze odpowiednio rozwiniętego układu odpornościowego, jest bardzo podatne na różnego rodzaju schorzenia. Wśród nich znajduje się angina. Bagatelizowanie jej objawów może się skończyć bardzo poważnymi powikłaniami dla organizmu dziecka. Leczenie anginy wymaga ścisłej współpracy z lekarzem. Tylko w ten sposób można zapewnić sobie spokój na kolejne tygodnie po zakończeniu choroby.

Ropień okołomigdałkowy

Najczęściej występującym powikłaniem anginy jest ropień okołomigdałkowy. Można go rozpoznać po silnym bólu z jednej strony twarzy lub gardła, który promieniuje do ucha. Bardzo często towarzyszy mu szczękościsk. Lekarz, która bada osobę dotkniętą powikłaniami po anginie, rozpoznaje ropień okołomigdałkowy po zaczerwienieniu, uwypukleniu łuku podniebiennego, a także powiększeniu węzłów chłonnych.

Ostre zapalenie nerek

Zdarza się, że nieodpowiednio leczona lub nieleczona angina powoduje dolegliwości związane ze zmniejszeniem ilości oddawanego moczu i jednocześnie ze zwiększeniem jego gęstości oraz mętności. Towarzyszy temu ból w okolicy lędźwiowej, gorączka, a także  nudności oraz ból głowy. W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na zapalenie nerek, konieczna jest jak najszybsza wizyta u urologa.

Zapalenie mięśnia sercowego

Bardzo poważną konsekwencją braku leczenia lub też nieodpowiedniego leczenia anginy może być zapalenie mięśnia sercowego. Wśród objawów tego schorzenia wyróżnia się zaburzenia rytmu serca, połączone z ogólnym osłabieniem organizmu, dusznościami oraz bólem pojawiającym się w klatce piersiowej. W takiej sytuacji koniecznie trzeba udać się do kardiologa.

Zapalenie stawów

Nieleczona angina może skutkować zapaleniem stawów. Objawia się to ich obrzękiem, zaczerwienieniem i bolesnością. Bardzo charakterystyczne dla zapalenia stawów jest także zwiększenie temperatury ciała w ich okolicach. Oprócz tego, zapaleniu stawów stosunkowo często towarzyszy gorączka reumatyczna.

Zespół wstrząsu toksycznego

W niektórych przypadkach powikłaniem anginy jest zespół wstrząsu  toksycznego. Jego efektem jest zapalenie tkanki podskórnej, a także martwicze zapalenie powięzi, czyli błony zbudowanej z tkanki łącznej. Prowadzi to do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, związanych z uszkodzeniem wielu narządów wewnętrznych.

Szkarlatyna

Nieleczona w odpowiedni sposób angina może prowadzić do zachorowania na szkarlatynę. Szczególnie często angina u dzieci może doprowadzić do zachorowania na tą chorobę. Bardzo charakterystyczne dla szkarlatyny jest malinowe zabarwienie języka oraz występowanie wysypki rumieniowej, która początkowo lokalizuje się na głowie i na szyi, a w kolejnych etapach choroby również na tułowiu i na kończynach. Oprócz tego, przy szkarlatynie może dochodzić do łuszczenia się skóry dłoni i stóp.

Leczenie anginy, a unikanie powikłań

Leczenie anginy należy rozpocząć, gdy pojawią się już pierwsze objawy anginy. W ten sposób organizm jest chroniony przed rozprzestrzenianiem się groźnych drobnoustrojów do narządów wewnętrznych, jak i ich wzmocnieniu przez długie przebywanie w organizmie. Stosowanie specjalistycznych leków, a w szczególności antybiotyków, jest w stanie sprawić, że te drobnoustroje będą zniszczone już po 48 godzinach od czasu rozpoczęcia terapii. Aby uniknąć powikłań związanych z anginą, należy także zapewnić organizmowi odpowiedni poziom odpoczynku. Forsowanie się w trakcie choroby i próby wcześniejszego powrotu do codziennych zadań przy niedoleczonej anginie, mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.

KOMENTARZE

  • Hela

    Angina u dzieci jest groźna tylko wtedy, kiedy rodzice udają mądrzejszych od lekarzy i chcą pokazać jak to się na wszystkim znają. Zresztą przeczytajcie sami: http://medicinemag.pl/powiklania-anginy-u-dzieci/ Okazuje się, że niezależnie od objawów anginy trzeba do końca brać antybiotyk i koniec.

  • babcia

    My zrobiliśmy sobie w całej rodzinie wymazy z gardła, gdy okazało się, że angina powraca częściej niż jest to normalne u ludzi, nawet u dzieci. Okazało się, że tata dziecka jest nosicielem paciorkowca. Ma to diabelstwo w gardle i właśnie dlatego pojawiają się cały czas choroby u dziecka, które wiadomo – całuje się, przytula, używa wspólnych naczyń i tak dalej. Angina była co dwa miesiące, a teraz mamy spokój.

Zostaw komentarz