Nieprzyjemny zapach z pochwy – co to znaczy?

Każda kobieta zna woń swojej waginy. Niepokój u Pań wzbudza fakt, kiedy to pojawia się przykry zapach z pochwy. Może on bowiem oznaczać nieprzyjemną ale też nie groźną infekcję okolic intymnych bądź dość poważną ich chorobę. W obu przypadkach z pewnością pomogłaby wizyta u lekarza specjalisty, na przykład ginekologa, dermatologa lub wenerologa. Niestety wiele kobiet ją odwleka albo całkowicie z niej rezygnuje. Reakcję tą powoduje wstyd przed nieprzyjemnym zapachem pochwy. Na szczęście można już samemu zdiagnozować infekcję w warunkach domowych.

Diagnostyka wstępna, czyli za pomocą zapachu pochwy i rodzaju jej wydzieliny

Diagnostykę wstępną można wykonać samemu w domu. Wystarczy tylko zaobserwować gęstość i kolor wydzieliny jaka wydobywa się z kobiecej waginy jak i rozpoznać jej zapach. – Jeżeli doszło do zakażenia rzęsistkiem pochwowym, upłway mają żółtawy lub zielony kolor, są pieniste oraz bardzo obfita.  Ponadto wydobywa się bardzo nieprzyjemny zapach z pochwy.

Choroba ta objawia się również plamieniem kontaktowym, na przykład podczas stosunku czy badania ginekologicznego – tłumaczy specjalista dermatolog- wenerolog z Gdańska, doktor nauk medycznych Igor Michajłowski.

Również zakażenia grzybicze i bakteryjne można rozpoznać po przykrym zapachu z pochwy i kolorze śluzu. Zakażenie drożdżakami, czyli kandydoza objawia się twarogową, białą lub żółtawą wydzieliną oraz zapachem podobnym do woni pleśni. Zapalenie bakteryjne okolic sromu daje rybi zapach z pochwy oraz żółte i zielone, bardzo obfite upławy. Choroby waginy moga być spowodowane wieloma czynnikami. Są to między innymi drobnoustroje rozwijające się w miejskich basenach, czynniki drażniące w środkach myjących i piorących, bardzo wysoka aktywność seksualna, jak również zaniedbanie zasad higieny podczas korzystania z toalet publicznych.

Przykrego zapachu z pochwy nie należy mylić z tym naturalnym, towarzyszącym kobietom na co dzień, a nasilającym się podczas silnego podniecenia. Nie jest od jednak drażliwy ani dokuczliwy dla nosa. Zdrowa wagina wydziela także śluz, szczególnie właśnie podczas podniecenia czy owulacji. Ten fizjologiczny jest jednak przezroczysty lub w mlecznym kolorze, jak również bezwonny.

Rzetelna diagnostyka za pomocą Testów PCR

Testy PCR, które można zakupić na naszej stronie internetowej, są metodą diagnostyczną infekcji oraz chorób pochwy, możliwą do wykonania w warunkach domowych. W odróżnieniu od diagnostyki za pomocą zapachu i pochwy, daje on rzetelne wyniki, które są podstawą do rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Zarówno pobranie materiału, jak również wysyłka i odbiór wyników następuje w domu kobiety. Ponieważ test wykonuje sama, w łazience, ma ona także zapewnione najwyższy komfort i warunki intymności. Poza tym tego typy diagnostyka zapewnia jej zarówno bezpieczeństwo jak i pełną poufność danych. Testy PCR są również bardzo czułą metodą pozwalającą dokładnie określić czynnik patogenny, nawet jeśli jest go jeszcze w pochwie znikoma ilość.

Zostaw komentarz