Czym zajmuje się psychiatra dziecięcy?

 Psychiatra dziecięcy to specjalista, który zajmuje się diagnozą i leczeniem szeroko pojętymi zaburzeniami na tle psychicznym dzieci i młodzieży.

Co ciekawe, większość zaburzeń psychicznych, jakie występują u osób dorosłych ma swój początek właśnie w okresie dziecięcym. To właśnie odpowiednia terapia zalecona przez doświadczonego specjalistę, jakim jest psychiatra dziecięcy może zniwelować zaburzenia i nie dopuścić do ich rozwoju w wieku dorosłym. Trzeba tutaj dodać, że to właśnie na psychiatrze zajmującym się zaburzeniami u dzieci ciąży tak ogromna odpowiedzialność, można nawet powiedzieć, że to ona bierze na swoje barki ich rozwój i ich funkcjonowanie w dalszym życiu.

Diagnoza

Zadaniem psychiatry dziecięcego jest diagnoza i leczenie takich zaburzeń jak ADHD, autyzm, Zespół Aspergera, schizofrenia dziecięca, padaczka, nerwica natręctw, tiki, stany lękowe czy depresja. W zakres jego specjalizacji wchodzą też upośledzenia umysłowe trwałe.

Praca psychiatry polega nie tylko na postawieniu prawidłowej diagnozy choroby, ale również wdrożeniu i kontrolowaniu najlepszego leczenia i terapii, dzięki której zaburzenia zostaną niwelowane. Bardzo często choroba jest uleczalna a jeśli nie to sukcesem jest chociażby zatrzymanie jej rozwoju i nauka prawidłowego funkcjonowania nie tylko pacjenta, ale i całej rodziny.

O czym należy pamiętać

Pamiętajmy, że metody pracy psychiatry będą inne w zależności nie tylko od rodzaju zaburzeń, ale i wieku pacjenta. Niezależnie od obranej metody z całą pewnością jego praca jest potrzebna i do gabinetu należy pukać od razu, kiedy tylko zauważy się pierwsze niepokojące zachowania naszej pociechy.

Zostaw komentarz