Przyczyny łysienia telogenowego

Łysienie telogenowe to przypadłość, która w takim samym stopniu dotyka mężczyzn jak i kobiety. Przyczyną nadmiernego wypadania włosów tego rodzaju nie są dysfunkcje mieszków włosowych czy wpływ działania niekorzystnych substancji, ale dysproporcje pomiędzy procesem wypadania włosów a ich odrastaniem, włosów w fazie wzrostu i w spoczynku – niestety ten drugi jest o wiele dłuższy.

 Przyczyny łysienia telogenowego

Wypadanie włosów tego rodzaju to najczęściej efekt czynników, takich jak kuracje farmakologiczne niektórymi typami leków, zatrucia organizmu, infekcje czy zaburzenia hormonalne. Okazuje się również, że łysienie telogenowe może być dziedziczone. Co ważne, łysienie to jest odwracalne jednak proces dochodzenia do poprzedniego stanu włosów jest długi.

Tak samo jak pierwsze włosy zaczynają wypadać po około 3 miesiącach od pojawienia się przyczyny tak samo po takim czasie zaczynają odrastać.

Łysienie, dzięki któremu proces odrastania włosów jest możliwy, w tym przypadku następuje najczęściej z powodu silnego stresu, zabiegów operacyjnych, złych nawyków żywieniowych czy zatruć – na przykład ciężkimi metalami. Wszelkie te czynniki można szybko niwelować i doprowadzić organizm do stanu prawidłowego.

 Sprawdź także: Pokrzywka alergiczna – jak ją leczyć i jak sobie z nią radzić

Jak objawia się łysienie telogenowe?

 

Wypadanie włosów oczywiście nie następuje jednorazowo. Na początku włosy stają się cienkie, matowe, są łamliwe. Wypadają stopniowo, robią się rzadsze, więcej ich pozostaje na szczotce czy grzebieniu. Nie zawsze jedna chory zdaje sobie sprawę z problemu i nie od razu zgłasza się do lekarza – bagatelizowanie przypadłości może doprowadzić do całkowitego wyłysienia. Im wcześniej nastąpi leczenie łysienia, tym szybciej będzie można spodziewać się efektów a proces wypadania włosów zostanie zatrzymany. Musimy pamiętać, że całkowita odbudowa może trwać nawet kilka lat.

Nierzadko, pierwsze włosy zaczynają wypadać mniej więcej po 3 miesiącach od pojawienia się przyczyny a odrastać po około 6 miesiącach.

 

Jak leczyć łysienie telogenowe?

 

Przede wszystkim należy zniwelować czynnik który je wywołuje. Leczenie wypadania włosów może przebiegać już w procesie zaprzestania zażywania leków, które tego typu przypadłość spowodowało. Bardzo często zmiana diety, warunków środowiskowych, pracy czy stylu życia znacznie poprawi stan naszych włosów. Jeśli łysienie telogenowe wystąpi zaś jako powikłanie innego rodzaju choroby, niezwłocznie należy udać się do dermatologa, który zaleci skuteczną a przede wszystkim bezpieczną terapię patrząc na indywidualne preferencje i stan zdrowia każdego pacjenta.

Źródła:

Zostaw komentarz