Wypadanie włosów

Każdego dnia wypada nam średnio 100 włosów. Niestety, z nadmiernym ich wypadaniem boryka się nawet 75% społeczeństwa. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele: nieodpowiednia dieta, złe warunki środowiskowe, nieodpowiednia pielęgnacja, stosowanie niewłaściwych kosmetyków czy stosowanie leków i inne choroby to tylko niektóre z nich.

Dlaczego wypadają nam włosy?

Włosy wypadają w procesie naturalnym jednak normalnym jest to, że w ich miejscu pojawiają się nowe. Wypadają te osłabione, z nazbyt zniszczonym korzeniem. Wpływ na to może mieć niedobór witamin i minerałów, osłabienie organizmu czy stres. Bardzo często borykamy się także z chorobami skóry, to na przykład łojotokowe zapalenie skóry, łysienie androgenowe, grzybica bądź łupież. Właśnie dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja nie tylko samych włosów, ale właśnie skóry głowy.

Gdzie leczyć nadmierne wypadanie włosów?

Najczęściej bagatelizujemy problem nadmiernie wypadających włosów bądź staramy się zwalczyć ten problem samodzielnie w warunkach domowych. Bardzo ważna jest jednak pomoc specjalisty i nie chodzi tutaj o porady fryzjerskie, ale wizytę w gabinecie dermatologicznym bądź endokrynologicznym. Tylko lekarze o tych specjalizacjach są w stanie skutecznie zwalczyć problem.

Podstawą jest zdiagnozowanie przyczyny. W tym celu warto wykonać podstawowe badania. Równocześnie można zadbać o włosy stosując odpowiednie kuracje. Pomocnym staną się odżywki wzmacniające na przykład z wyciągiem z czarnej rzodkwi, witaminą A czy B6. Pomocne w walce z  wypadaniem włosów czy łysieniem staną się preparaty bogate w ziele dziurawca, wyciąg z drzewa oliwnego, żeń-szenia i olejku sosnowego. Lekarz zaleci także farmakoterapię – to najczęściej zestaw witamin wspomagających odbudowę włosa, kompleksy zawierają witaminy PP oraz biotynę. Pamiętajmy, że leczenie nadmiernego wypadania włosów jest najczęściej długookresowe.

Innowacyjną metodą leczenia łysienia jest także mezoterapia, która do tej pory wykorzystywana była najczęściej w gabinetach medycyny estetycznej celem poprawy jakości skóry. Jak się jednak okazuje mezoterapia może w skuteczny sposób zahamować nadmierne wypadanie włosów. Zabieg jest nieinwazyjny i całkowicie bezpieczny chociaż nie należy do najprzyjemniejszych. Polega na nakłuwaniu skóry głowy i wstrzykiwaniu odżywczego preparatu, który ma pobudzić cebulki włosowe do wzrostu włosa. Co więcej, mezoterapia jest doskonałym sposobem walki z chorobami skóry, na przykład łupieżem czy nadmiernym wydzielaniem łoju.

W skrajnych przypadkach jedynym ratunkiem może okazać się przeszczep włosów, dzięki któremu osoba łysiejąca odzyska pożądany wygląd.

Jak zbadać stan włosów?

W tym celu lekarz zaleca w szczególności dwa badania, to trichoskopia oraz trichogram. Trichoskopia to nieinwazyjne badanie, które polega na komputerowym badaniu stanu łodygi włosa i skóry głowy. Metoda ta może być stosowana zarówno u kobiet jak i mężczyzn jak również u dzieci. Zazwyczaj zleca się to badanie przy podejrzeniu łysienia plackowatego bądź chorób wrodzonych, które mogłyby wywoływać nadmierne wypadanie włosów. Na badanie tego rodzaju nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jest ono również bezbolesne i trwa nie dłużej niż kilka minut.

Trichogram to natomiast metoda, która polega na ocenie włosów po ich ówczesnym pobraniu – do badania pobiera się średnio 100 włosów, których stan i strukturę analizuje się pod mikroskopem.

Pamiętajmy, że z nadmiernym wypadaniem włosów mogą borykać się zarówno kobiety jak i mężczyźni a nawet dzieci. Największa ilość pacjentów, którzy zwracają się o pomoc to jednak mężczyźni. Ci tracą włosy w zbyt dużej ilości kilkakrotnie częściej aniżeli kobiety.

Zostaw komentarz