Wrastające paznokcie u stóp dotkliwy problem.

Wrastające paznokcie u stóp są dotkliwym problemem. Najczęściej spowodowany jest on rozdwajaniem się rogu paznokcia i wrastaniem go w skórę, co powoduje zaczerwienienie i stan zapalny w wewnętrznych warstwach skóry.

Wrastające paznokcie najczęściej występują na największych palcach u stóp czyli paluchach, jednak mogą one wystąpić również na pozostałych palcach.

Objawy wrastających paznokci

Wrastające paznokcie powodują kilka nieprzyjemnych dolegliwości, które są typowe dla tej przypadłości.

Często głównym objawem tego problemu jest silny ból dużego palca u stopy. Może trwać on przez cały czas, lub pojawiać się tylko przy ucisku.

Na dużym palcu u stopy dotkniętym problemem wrastającego paznokcia można zaobserwować również głębokie zaczerwienie w jego górnej części, tuż przy paznokciu, a także obrzęk wokół niego.

Często odczuwana jest też nadwrażliwość dużego palca, a w okolicach paznokcia rozwija się stan zapalny. Ostatecznie może dojść też do rozwinięcia się infekcji, a czasami nawet wystąpienia krwawienia.

Sprawdź także: Laserowe zamykanie naczynek Gdańsk

Domowe sposoby na wrastające paznokcie

Najbardziej popularnym domowym sposobem wspomagającym walkę z wrastającymi paznokciami jest codzienne moczenie stóp w wodzie z solą lub płatkami mydlanymi. Taki zabieg doskonale zmiękcza skórę, oraz paznokcie i pomaga wyleczyć stany zapalne spowodowane tą przypadłością.

W walce z wrastającymi paznokciami wart wykorzystać też czosnek i cebulę. Rośliny te posiadają wiele związków antybakteryjnych, dzięki czemu zapobiegają rozwojowi bakterii w miejscu, w którym wrasta paznokieć. Rozgnieciony czosnek należy umieścić na chorym palcu, a następnie zawinąć go w bandaż tak, aby obłożony czosnkiem palec się nie przemieszczał. Taki kompres trzeba zostawić na noc.

Leczenie wrastających paznokci bardzo dobrze może wspomóc również moczenie zmienionych chorobowo miejsc w soku z cebuli, lub przykładanie na nie plasterków cytryny.

Możemy zastosować również leczniczą kąpiel z nalewką z nagietka. Jeśli chcemy z niej skorzystać, należy przygotować roztwór składający się z pół litra ciepłej wody i dwóch łyżek stołowych nalewki z nagietka. Powinno się moczyć w nim stopy przez około trzydzieści minut, a następnie zawinąć chory palec w jałową gazę i zostawić go zawiniętego na całą noc. Już kolejnego dnia pojawi się znaczna poprawa.

Bardzo dobrym, lecz mało znanym i popularnym sposobem wspomagającym walkę z wrastającymi paznokciami jest zastosowanie marchwi. Pomoże ona nie tylko zapobiec powstaniu stanu zapalnego, ale również pomoże wrośniętemu paznokciowi wydostać się ze skóry z większą łatwością. Jeśli chcemy skorzystać z tego sposobu, marchew należy obrać i zetrzeć na grubej tarce, a następnie umieścić ją na chorym miejscu i zawinąć cały palec. Tak przygotowany kompres powinno się trzymać co najmniej godzinę.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem zabiegiestetyczne.net.pl

Zostaw komentarz