Dna moczanowa – jakie leki na dnę?

Dna moczanowa jest bardzo powszechną formą zapalenia stawów. Charakteryzuje się ona powracającymi napadami, w trakcie których pacjent doświadcza silnego bólu, zaczerwienienia oraz obrzęku na zajętym stawie. Podagra jest dolegliwością, na którą cierpią przede wszystkim mężczyźni po 40. roku życia, którzy są dodatkowo obarczeni genetycznie. Na wystąpienie dny moczanowej wpływ ma również otyłość, nadciśnienie oraz choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca.


Atak dny moczanowej

Bezpośrednim skutkiem podagry są niewielkich rozmiarów kryształy, które pojawiają się we krwi i płynie stawowym w wyniku nadmiaru kwasu moczowego. Doprowadzają one do powstawania stanu zapalnego oraz wystąpienia obrzęku i zaczerwienienia w zajętym stawie.  W przeciwieństwie do wielu innych chorób artretycznych, dna moczanowa atakuje nagle, najczęściej w środku nocy, wyrywając ze snu obolałego pacjenta. Najczęściej źródłem ataku jest duży palec u stopy, jednak podagra może wystąpić również w śródstopiu, kostkach czy kolanach, a rzadziej także w nadgarstkach i łokciach. Wówczas konieczne jest leczenie dny moczanowej, ponieważ w innym wypadku może ona przerodzić się w chorobę przewlekła i dokuczającą przez wiele lat.

Kolchicyna lekiem na dnę moczanową

Kolchicyna jest środkiem na dnę moczanową bardzo często zalecanym przez lekarzy, ponieważ przynosi bardzo szybkie efekty i działa terapeutycznie niemal od razu po przyjęciu przez pacjenta. Kiedy kolchicyna podawana jest w niedużych dawkach, w większości przypadków nie powoduje żadnych objawów ubocznych. Jednak przy stosowaniu tego leku należy zachować szczególną ostrożność w przypadku pacjentów, którzy cierpią na niewydolność nerek. Przewlekłe podawanie kolchicyny może wywołać u nich osłabienie mięśni oraz prowadzić do bolesnych niedowładów. Objawy te ustępują jednak po odstawieniu środka zawierającego kolchicynę.

Zobacz: Dna moczanowa PORTAL – leczeniednymoczanowej.pl

Zmniejszenie stężenie kwasu moczowego

Bardzo często leczenie dny moczanowej należy uzupełnić lekami zmniejszającymi stężeni kwasu moczowego w płynach ustrojowych. Ich działanie opiera się na zwiększeniu wypróżnienia kwasu lub zmniejszeniu wytwarzania. Zazwyczaj stosuje się środki moczopędne, jeżeli jednak są one nieskuteczne, nietolerowane przez pacjenta lub niewskazane z jakiegokolwiek innego powodu medycznego, konieczne jest podawanie leków obniżających stężenie kwasu moczowego. Używa się ich zazwyczaj bezterminowo, ponieważ nagłe włączenie ich do kuracji może wywołać atak dny moczanowej.

Leczenie nadmiaru kwasu moczowego

Większość chorych musi przyjmować leki obniżające stężenie kwasu moczowego przez całe swoje życie. W przypadku odstawienia leków przez pacjenta, najprawdopodobniej doświadczy on kolejnego ataku dny moczanowej. Jeżeli wówczas nie powróci do leczenia, następne napady mogą być coraz bardziej dotkliwe i bolesne, dlatego przyjmowanie leków powinno być jak najbardziej regularne. Nie u wszystkich ludzi posiadających nadmiar kwasu moczowego we krwi pojawia się dna moczanowa, dlatego dopóki nie wystąpią początkowe objawy, pozostaje ona nieleczona.

Czytaj także: http://medicinemag.pl/dna-moczanowa-a-dieta/

KOMENTARZE

  • Diana

    Dna moczanowa jest przede wszystkim pochodną diety, Często robimy śmietnik ze swojego ciała, a zwłaszcza żołądka, a potem wielkie zdziwienie, że pojawia się dna moczanowa i inne kłopoty ze zdrowiem. Nie ma się co dziwić, bo sami jesteśmy sobie winni w tym przypadku.

  • Proyo

    Dna moczanowa to praktycznie koniec marzeń o budowaniu zdrowej sylwetki. Jak ktoś chciał mieć piękne ciało i biegał czy uprawiał inne sporty, to w przypadku objawów dny moczanowej może sobie darować, bo mięśnie już nie urosną.

Zostaw komentarz