Sposoby leczenia stosowane przy chorobach reumatycznych

Wiele schorzeń reumatycznych objawia się tak samo. Podstawową dolegliwością jest przewlekły ból, pojawiający się zazwyczaj rano. Nie należy bagatelizować objawów tego typu, ponieważ leczenie chorób reumatycznych nadal jest dość skomplikowane i nadal nie zawsze jest efektywne. Problemem jest zwłaszcza brak w pełni poznanej przyczyny wszystkich typów chorób określanych potocznie reumatyzmem. Jakie metody leczenia zazwyczaj stosuje się przy chorobach reumatycznych?

Reumatolog w Gdańsku. Prywatnie.1. Leczenie objawowe – preparaty minimalizujące ból
Ich stosowanie jest zazwyczaj konieczne, zwłaszcza w bardziej zaawansowanych stadiach choroby. Ból pojawiający się w przypadku reumatyzmu nie tylko wpływa na komfort życia osoby chorej, ale również sprzyja rozwojowi choroby. Nawet podczas występowania objawów konieczne jest zachowanie aktywności fizycznej, co nie jest możliwe, gdy osoba chora odczuwa ból przy każdym ruchu. Lekarz reumatolog przepisuje więc odpowiednie środki, zazwyczaj z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Choć te substancje są zwykle powszechnie znane, to jednak warto pamiętać, że długotrwałe ich stosowanie może powodować skutki uboczne w postaci nadżerek w ścianie żołądka. W przypadku, gdy tego typu środki okażą się nieskuteczne, konieczne jest zastosowanie preparatów dostępnych tylko na receptę. Chociaż są one o wiele bardziej efektywne w leczeniu bólu, to jednak nie najlepiej wpływają na odporność organizmu.

Preparatami, które często stosowane są w czasie leczenia bólu w chorobach reumatycznych są rozgrzewające maści. Ich działanie przeciwbólowe wynika z obecności takich składników jak ekstrakt z chili lub inny aktywny składnik rozgrzewający. W wielu przypadkach to właśnie leczenie ciepłem efektywnie łagodzi ból, w innych bardziej sprawdzają się zimne okłady. W przypadku ostrych napadów choroby warto rozważyć również skorzystanie z możliwości wstrzyknięcia środka przeciwbólowego wprost do wnętrza bolącego stawu. Ta metoda ma jednak wadę – często konieczne jest, by lekarz przez kilka dni miał możliwość obserwacji chorego miejsca.

Zobacz: Poradnia Reumatologiczna Gdańsk – Lifemedica

2. Ćwiczenia

Aktywność fizyczna to niezbędny element terapii. Choć często jest ona powodem dolegliwości bólowych, to jednak pozwala na znaczne zahamowanie postępów choroby. Warto pamiętać, że żadnych ćwiczeń fizycznych nie powinno się jednak wykonywać na własną rękę. Poradnia reumatologiczna to miejsce, gdzie można dowiedzieć się, jakie ćwiczenia będą najlepsze w danym przypadku. Najczęściej niewskazana jest bardzo wysoka aktywność fizyczna, która bardzo obciąża stawy i przyczynia się do choroby zwyrodnieniowej stawów. Spośród ćwiczeń ruchowych warto wymienić ergoterapię. Polega ona na nauczeniu się takiego wykonywania codziennych czynności, by nie obciążać zbytnio chorych stawów.

Sprawdź także czym jest dna moczanowa, oraz skuteczne sposoby na dnę.

3. Leczenie operacyjne

Stosuje się je zazwyczaj w ostateczności. Polegają one na zwykle usunięciu zmienionej błony maziowej wewnątrz stawu lub na jego całkowitej wymianie. Operacje w obu przypadkach muszą być zwykle co jakiś czas przeprowadzane ponownie – zazwyczaj po upływie około dziesięciu lat.

Więcej informacji na temat leczenia zapalenia stawów, na stronie ortopedico.pl

KOMENTARZE

  • reumatyk

    Wszystkie choroby narządów ruchu wynikają przede wszystkim z tego, że zaniedbujemy ich ćwiczenia. Oczywiście dochodzą do tego urazy, niewłaściwa dieta czy ogólnie niewłaściwy tryb życia, ale przede wszystkim słabość mięśni i stawów wynikająca z siedzącego trybu życia i braku zainteresowania sportem czy choćby jakąkolwiek aktywnością.

  • Wiki

    Wszystkie choroby reumatyczne to przede wszystkim duży ból. Jak nie uda się go ograniczyć, to nie ma co myśleć o jakiejkolwiek rehabilitacji czy leczeniu. Bo żadnych ćwiczeń przy takim bólu i wykręceniu się nie wykona, a podstawą rehabilitacji chorób reumatycznych jest właściwe wykonywanie ćwiczeń.

Zostaw komentarz