Fakty na temat aktywności seksualnej nastolatków

Na temat aktywności seksualnej rozmaitych grup wiekowych, społecznych, etc. przygotowano dziesiątki, a nawet setki i tysiące opracowań, biorąc pod uwagę różnorodne czynniki. Jak w tym zestawieniu wygląda aktywność seksualna wśród nastolatków? O tym opowiemy pokrótce.

Wolność seksualna, to wolność zarówno do powiedzenia „tak”, jak i „nie”.

Współczesne podejście do seksu i seksualności sprawia, że wiele nastoletnich dziewcząt czuje się niejako przymuszana do seksu przez presję rówieśników. Nastolatkowie boją się, że będzie czekać ich samotność. Właśnie dlatego zdaniem wielu seksuologów nastoletnie dziewczyny powinny umieć powiedzieć „nie” dla przedwczesnej inicjacji seksualnej. Dlaczego? Świadczy o tym 10 faktów, które jasno wskazujące, iż jest to słuszna opcja.

1. Cztery na dziesięć dziewcząt, które miały swój pierwszy stosunek płciowy w wieku 13 lub 14 lat określiło, iż była to czynność do której została zmuszona, albo nie był to seks dobrowolny, lub też była to czynność zupełnie przez nie niepożądana.

2. 13% nastolatków miało inicjację seksualną przed 15 rokiem życia

3. Do czasu osiągnięcia 19 lat, 7 na 10 nastolatków odbyło stosunek seksualny przynajmniej raz.

4. Szansa na zajście w ciążę w przeciągu roku, jeśli nie używane są prezerwatywy jest znacznie wyższa (wynosi aż 90%) wśród nastolatków niż wśród innych grup wiekowych.

5. Prawie jedna trzecia wszystkich ciąż nastolatek kończy się aborcją

6. W Stanach Zjednoczonych przerwano ciążę aż 214,750 razy tylko w 2002 roku wśród 15-19-latek.

7. Najwyższy wskaźnik nastoletnich ciąż w rozwiniętym świecie zdarza się w Stanach Zjednoczonych, a roczny koszt takich ciąż wynosi 7 mld dolarów.

8. Dzieci nastoletnich matek mają niższą masę urodzeniową i z reguły gorzej radzą sobie w szkole. Są one również często bardziej narażone na nadużycia i zaniedbania.

9. Szansa syna nastoletniej matki na popełnienie przestępstwa i znalezienie się w więzieniu są aż o 13 % wyższe niż w innych przypadkach, zaś prawdopodobieństwo zajścia przez córkę nastolatki w przedwczesną ciążę wzrasta aż o 22 % niż w przypadku córek kobiet rodzących w dorosłym wieku.

10. Z 18,9 miliona nowych przypadków zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową typu kiła, rzeżączka, chlamydia, rzęsistkowica, infekcje wirusa brodawczaka – infekcje HPV, każdego roku prawie 48 % (około 9,1 mln zachorowań) dotyczy grupy wiekowej 15-24 lat.

 Źródła:

 1. Abma JC et al., Teenagers in the United States: sexual activity, contraceptive use, and childbearing, 2002, Vital and Health Statistics, 2004, Series 23, No. 24.

2.  Harlap S, Kost K and Forrest JD, Preventing Pregnancy, Protecting Health: A New Look at Birth Control Choices in the United States, New York: AGI, 1991.

3.  Guttmacher Institute, U.S. Teenage Pregnancy Statistics: National and State Trends and Trends by Race and Ethnicity, accessed Sept. 12, 2006.

4. National Campaign to Prevent Teen Pregnancy. (1997). Whatever Happened to Childhood? The Problem of Teen Pregnancy in the United States. Washington, DC: Author.

5. http://www.who.int/docstore/hiv/GRSTI/002.htm

Zostaw komentarz