Niemowlę płacze bardzo często i każdy odpowiedzialny rodzic powinien poznać sposoby na płacz niemowlaka. Szanse na szybkie zatrzymanie płaczu naszej pociechy rosną, gdy wiesz, dlaczego właściwie płacze. A przyczyn płaczu niemowlaka może być naprawdę dużo. Pediatra mówi że kilkumiesięczne dziecko może płakać z przyczyn takich jak kolka albo po prostu z powodu wyrzynających się ząbków.
Jeśli płacz będzie piskliwy i wyjątkowo intensywny kiedy przytulasz niemowlę, najlepiej jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Poradnia pediatryczna zaznacza że niepokojące jest też, jeśli płaczące dziecko po prostu wygląda na chore i źle oddycha. W innych przypadkach jednak przyczynę można odnaleźć samemu i zaoszczędzić nieco stresu naszemu podopiecznemu. Sposobów jest naprawdę wiele, sztuka jednak polega na tym, by znaleźć akurat ten, który najlepiej sprawdzi się w przypadku waszego dziecka. Każde dziecko bowiem jest trochę inne. Ważne, by reagować bez zbędnego ociągania się; niemowlęta, którym rodzice oddają troszkę więcej swojej uwagi rozwijają się po prostu lepiej.
Niemowlę płacze, bo musi. Nie robi wam tego na złość. W żaden inny sposób nie będzie przecież w stanie powiedzieć, że mu się nudzi, chce na ręce, ma ochotę się zdrzemnąć lub po prostu źle się czuje. Dlatego nie denerwuj się, tylko postaraj się zgadnąć, o może mu chodzić. W pierwszych dniach życia najczęstszą przyczyną płaczu będzie po prostu głód. Wystarczy w takim wypadku podać dziecku pierś albo butelkę, to uspokoi dziecko i zachęci do snu.
Jakie są najbezpieczniejsze sposoby na uspokojenie naszej pociechy?
Jest na to wiele prostych sposobów. Przykładowo zawiń dziecko ciasno w powijaki z małego kocyka. Wiele niemowląt często zwyczajnie niepokoi się ruchami swoich rąk i nóg, a taki kokonik zrobiony z koca, w którym niemal nie mogą się poruszać, przypomina im bezpieczne czasy, kiedy były jeszcze w łonie mamy. By to zrobić kocyk złóż na pół i połóż dziecko tak, by jego szyjka znalazła się troszeczkę nad linią zgięcia. Potem wystarczy przykryć malca jednym bokiem kocyka, zawijając go pod jego plecki. Analogicznie zrób z drugim bokiem materiału. Brzegami podwiń pod nóżki malca.
Czytaj także: Portal o chorobach i leczeniu dzieci – leczymydzieciaki.pl
Warto również ponosić dziecko w chuście koło swojej piersi. To właściwie trzy metody w jednej: chusta daje taki efekt, jak kołysanie, przytulanie i owinięcie becikiem.
Kolejną przyczyną płaczu może być niezaspokojona potrzeba ssania, w takim wypadku wystarczy dać mu smoczek, który imitować ma pierś, dziecko powinno się uspokoić.
Jeśli dziecko nie przestaje płakać, a z obserwacji widzisz, że lubi kąpiel może spróbuj je ostrożnie wykąpać. Woda zazwyczaj działa na dzieci rozluźniająco i uspokajająco, ulubiona zabawka może w tym znacząco pomóc.
Jeśli jednak zastosowane zostały wszystkie powyższe metody a dziecku wciąż się nudzi, warto spróbować puścić mu na komputerze jakąś kołysankę.
Dziecko prędzej czy później spokojnie zaśnie a rodzice będą mieć chwile dla siebie.
Najlepiej sprawdza się w tym wszystkim matka. Jakikolwiek cudowny ojciec by nie był, to chore dziecko zawsze będzie lgnąc do matki, bo to naturalna skłonność. A natury nie oszukasz. Dlatego warto się zastanowić czy się napinać, żeby tatuś się starał, czy lepiej to olać i pozostawić sprawy takimi, jakie są.
Na mojego łobuza najlepiej działało wożenie w wózku po nierównym chodniku. Jak tylko wjechaliśmy na odnowioną część, to zaraz się robił kłopot i zaczynał ryk. I więcej nierówności, tym lepiej i ciszej. Błoga cisza i tylko koła terkoczące po bruku… A teraz ma 11 lat i nie kończą się pytania i to już nie dziecięce, ale coraz trudniejsze, że zaczynam mieć kłopoty z odpowiedzią.