Blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe występują w miejscu pojawiania się trądziku a więc na partiach skóry, która praktycznie zawsze jest odsłonięta, czyli na twarzy. Co więcej, w zaawansowanych stadiach choroby, trądzik może przenieść się również na klatkę piersiową, barki, ramiona, plecy, uszy i szyję a więc i w tych miejscach mogą powstawać blizny.

Jak wyglądają blizny?

Blizny potrądzikowe to zazwyczaj blizny zanikowe, czyli te, które powstają w wyniku stanów zapalnych skóry. Bardzo często w miejscu trądziku występują też keloidy, które mają tendencję do rozrastania się poza obszar uszkodzonej tkanki oraz blizny przerostowe, pojawiające się idealnie w miejscu wykwitów skórnych.

Blizny potrądzikowe mogą być całkowicie gładkie, wypukłe bądź wręcz wklęsłe. Mogą być czerwone bądź jasne, nierzadko pojawiają się na nich guzy i grudki, które jeszcze bardziej szpecą skórę.

Cały proces powstawania blizny trwa około pół roku i przez ten czas blizny mogą boleć, swędzieć, szczypać bądź ciągnąć. Są więc szczególnie uciążliwe.

Czy da się usuwać blizny potrądzikowe?

Tak jednak żaden lekarz nie da 100% gwarancji na zniwelowanie zmian skórnych tego rodzaju w całości. Dermatolodzy uznają, iż nie wystarczy stosowanie jednej metody leczenia blizn natomiast dzisiaj trzeba łączyć kilka metod i wykorzystywać je jednocześnie.

Zainteresowany zabiegiem? Sprawdź! Laserowe usuwanie blizn po trądziku

Pamiętajmy, że blizny potrądzikowe mają tendencję do nawracania – ryzyko pojawienia się ich ponownie to nawet 80% w przypadku nieskutecznej terapii. Można je zminimalizować nawet do 20% jeśli tylko kuracja zostanie dobrana indywidualnie.

Jak leczyć blizny potrądzikowe?

Dzisiaj najbardziej skuteczna okazuje się być laseroterapia. To całkowicie bezpieczny i nieinwazyjny sposób pozbywania się blizn potrądzikowych. Dermatolog zaleca serię o określonej ilości zabiegów – najczęściej 4-6, w równych odstępach czasu. Z każdym zabiegiem laseroterapii blizny stają się płytsze i mniej widoczne.

Ważna jest natomiast wiedza i doświadczenie lekarzy, którzy potrafią zalecić pacjentowi skuteczne leczenie.

Dlatego w Clinica Dermatologica zatrudniamy lekarzy specjalistów, którzy mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem klinicznym. Dzięki ich wiedzy oraz umiejętnościom w pełni wykorzystujemy najnowocześniejszy sprzęt, który pomaga w leczeniu blizn potrądzikowych. Nie zawsze wystarczy bowiem samo zastosowanie lasera, często najskuteczniejsze jest łączenie kilku metod terapeutycznych

– mówi dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog – wenerolog, właściciel Clinica Dermatologica w Gdańsku.

Oprócz terapii laserem skuteczna okazuje się być również krioterapia czy terapia uciskowa. Coraz częściej korzysta się też z mikrodermabrazjii, toksyny botulinowej czy preparatów silikonowych.

Nieodłącznym elementem każdej kuracji musi być farmakoterapia miejscowa – to maści do smarowania miejscowego bądź zastrzyki stosowane doogniskowo. Leki tego rodzaju maja działanie obkurczające i przeciwzapalne.

Blizny potrądzikowe można skutecznie leczyć i nie dopuszczać do powstawania nawrotów zmian skórnych jednak zawsze należy korzystać z doświadczenia najlepszych lekarzy dermatologów oraz najlepszej jakości sprzętów.

Źródła:

http://naszezdrowie.org.pl/zabiegi/blizny-potradzikowe/
http://twojwenerolog.pl/inne/blizny-potradzikowe/bl

Zostaw komentarz