Medycy alarmuja o wciąż wzrastającej liczbie zachorowań na czerniaka, taka tendecja utrzymuje się od kilku lat. Niestety, czerniak jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów i chociaż nie występuje często to niestety umieralność pacjentów z jego powodu jest bardzo duża.
Pocieszający jest jedynie fakt, iż dzisiejszy postęp medycyny pozwala dokładnie zbadać zmiany skórne I diagnozować czerniaka już we wstępnej fazie. Pamiętajmy, że tylko czerniak wykryty w I fazie rozwoju może być całkowicie wyleczony. Rokowania zmniejszaja się wraz z postępem choroby a z IV fazie, kiedy dochodzi do przerzutów w miejscach odległych od zmiany ogniskowej są naprawdę marne.
Czy cokolwiek wiemy o czerniaku?
Nadal Polacy niewiele wiedzą o tego rodzaju nowotworze zlośliwym. Świadomość wzrasta za sprawą licznych programów edukacyjnych oraz organizacji bezpłatnych badań przesiewowych. Wiedza na temat nowotworu skóry tego rodzaju jest lepsza biorąc pod uwagę osoby młode, u tych w podeszłym wieku jest nadal niewystarczająca.
Sprawdź także: Żylaki i pajączki na kończynach dolnych – czynniki ryzyka i leczenie
Przede wszystkim należy mieć świadomość o konieczności samokontroli skóry. Każda zmiana o nierównych brzegach czy zmienionej strukturze powinna nas zaniepokoić. Co więcej, zmiany barwnikowe wymagają konsultacji dermatologicznej zawsze, gdy zmieniają kształt, rozmiar, stają się wypukłe, zgrubiałe, krwawią bądź bolą i swędzą.
Pamiętajmy przy tym, że tylko 40% nowotworów, takich jak czerniak pojawia się na zmianie barwnikowej, pozostałe 60% występuje na skórze niezmienionej. Tym samym, znamiona tego rodzaju nie powinny być jedynym wyznacznikiem.
Ważna jest profilaktyka. Nie od dziś wiadomo, iż czerniak występuje najczęściej u osób, które nadmiernie korzystają z kąpieli słonecznych czy opalania w solarium. Na nowotwór tego rodzaju narażone są głównie osoby z I lub II fototypem skóry.
Trzeba też wiedzieć, że czerniak może pojawić się nie tylko na skórze, ale też na błonach śluzowych – w jamie ustnej czy narządach płciowych. W tych miejscach jest znacznie trudniej raka zdiagnozować bowiem nie zawsze pojawiają się objawy w postaci widocznych zmian.
„Właśnie dlatego zaleca się, aby każda plama, guzek czy twór uszypułowiony niewiadomego pochodzenia w jamie ustnej zostały profilaktycznie usunięte. To samo dotyczy narządów płciowych oraz okolicy odbytu. Skonsultować z lekarzem powinno się również wszelkie niepokojące zmiany w okolicy płytek paznokciowych”
– zaznacza dr n. med. Marta Malek z Clinica Dermatologica w Gdańsku.
Rokowania
Musimy wiedzieć, że czerniak diagnozowany jest aż w 80% w stadium bez przerzutów, kiedy występuje jedynie jako pojedyncza zmiana miejscowa.
Tak szybkie rozpoznanie daje ogromne szanse na całkowite wyleczenie.
Okazuje się, że gdyby badania przesiewowe były standardem bądź wręcz koniecznością to umieralność pacjentów z powodu czerniaka byłaby minimalna. Ważna jest też edukacja społeczeństwo o samokontroli. To od nas właśnie zależy, na jakim etapie rozwoju nowotwór zostanie rozpoznany przez specjalistów. Pamiętajmy, że czerniak zawsze daje widoczny obraz na skórze i nie należy go bagatelizować.
Wykrycie czerniaka to nie wyrok, a natychmiast podjęta terapia daje dobre rokowania i bardzo duże szanse na wyleczenie. Należy rozpocząć leczenie zanim dojdzie do przerzutów na węzły chłonne i inne narządy organizmu.