Diagnoza i leczeni prosaków.

Niektóre zmiany pojawiające się w obrębie skóry nie są wcale groźne – choć rzecz jasna zawsze dobrze jest skonsultować jakiekolwiek nagle pojawiające się nieprawidłowości z odpowiednim lekarzem. Prosaki, bardzo powszechne wśród społeczeństwa, stanowią niegroźny dla zdrowia defekt kosmetyczny, który wciąż pozostaje zagadką dla lekarzy. Oto kilka informacji na temat ich pochodzenia oraz ewentualnych sposobów leczenia.

Skąd biorą się prosaki?

Uważa się, że prosaki – niewielkie, kilkumilimetrowe, białawe albo żółtawe zmiany na skórze w postaci grudek, często występujące grupami – to nic innego, jak pory skóry i mieszki włosowe, które zostały zaczopowane przy nadmiernym wydzielaniu łoju przez skórę. Choć wiadomo, że to właśnie prowadzi do ich powstania, nadal nie wiadomo, co jest przyczyną tych zmian.

Sprawdź także: Leczenie kłykcin w Gdańsku.

Prosaki występować mogą na twarzy – zwłaszcza przy ustach, okolicach oczu czy na skroniach – ale również na narządach intymnych. Do lekarza warto udać się celem sprecyzowania, czy faktycznie mamy do czynienia z prosakami, a nie zmianami zakaźnymi i podlegającymi leczeniu. Prosaki nie przenoszą się między ludźmi, nie powodują żadnego zagrożenia dla organizmu, a co więcej – często zanikają samoczynnie.

Leczenie prosaków

Nie ma żadnej metody leczenia prosaków, jako że nie jest to schorzenie na tle bakteryjnym, wirusowym czy stan zapalny. Prosaki nie reagują na żadne maści czy antybiotyki. Często zanikają same, zwłaszcza w młodym wieku. Usuwać je można – jeśli powodują poczucie dyskomfortu czy wstydu – chirurgicznie albo poprzez specjalny peeling w gabinecie kosmetycznym. Zmian nie należy usuwać na własną rękę. Co więcej, trzeba pamiętać, że mogą one nawracać nawet w krótkim czasie po wykonanym zabiegu.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem www.endokrynologiczne.info.pl

Źródła:

http://portaldermatologiczny.pl/medycyna-estetyczna/diagnoza-i-leczenie-prosakow/

http://babciapolka.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5049:jak-pozby-si-prosakow&catid=66:uroda&Itemid=133

Zostaw komentarz